“Om” oraz “i” w określeniach czasu

Kategoria: Zaczynam | Komentarze: 2

Om oraz i to przyimki, których nie możemy tłumaczyć dosłownie. Ich znaczenie zależy od kontekstu i wyrazu, z którym tworzą frazę. Mówimy, że przyimki to niesamodzielna część mowy, bo zawsze są w związku z innym słowem.

W tym ćwiczeniu skupimy się na użyciu przyimków w określeniach czasu. To znaczy, nie będziemy w ogóle zajmowali się określeniami miejsca albo tworzeniem fraz czasownikowych. Interesuje nas tylko czas.

Om + pora dnia/roku

Gdy om stoi razem z porą dnia albo roku, rzeczownik musi być w formie określonej, np:

om sommeren
latem
om vinteren
zimą
om dagen
za dnia, w dzień
om formiddagen
do południa
om morgenen
rano, rankiem
om høsten
jesienią
om våren
wiosną
om natta
nocą, w nocy
om ettermiddagen
po południu
om kvelden
wieczorem

Te wyrażenia mogą wskazywać, że coś wydarzy się raz albo dzieje się regularnie. Porównaj zdania:

Vi slutter jobben sent om kvelden.
Kończymy pracę późno wieczorem.
(Dzieje się regularnie.)
Vi kommer til dere på fredag om kvelden.
Przyjdziemy do was w piątek wieczorem.
(Wydarzy się tylko raz.)

I + pora dnia/roku

Gdy i stoi razem z porą dnia albo roku, rzeczownik jest w formie nieokreślonej pojedynczej, np:

i sommer
tego lata
i vinter
tej zimy
i dag
dziś
i formiddag
dziś przed południem
i kveld
dziś wieczorem
i morgen
jutro
i morgen kveld
jutro wieczorem
i høst
tej jesieni
i vår
tej wiosny
i natt
dziś w nocy
i ettermiddag
dziś po południu
i morges / i dag morges
dziś rano
i overmorgen
pojutrze

Om + okres czasu

Om może oznaczać też “za jakiś czas”.

om fem minutter
za 5 minut
om to måneder
za dwa miesiące
om en stund
za chwilę
om tre dager
za trzy dni
om et år
za rok
om en halv time
za pół godziny

I + okres czasu

I może oznaczać też “przez jakiś czas”.

i fem minutter
przez 5 minut
i to måneder
przez dwa miesiące
i en dag
przez jeden dzień
i tre år
przez trzy lata

Stałe wyrażenia

i helga
w weekend
i framtida
w przyszłości
i dette øyeblikket
w tej chwili
i uka
w tygodniu
i disse dagene
w dzisiejszych czasach

Ćwiczenie

Przygotowaliśmy dla Ciebie historię o Ulfie, który ma sporo przemyśleń w trakcie swojej pracy. Żeby tekst był kompletny, uzupełnij go przyimkami i lub om.

Ulf henger 80 meter over gata. Han vasker vinduene på Posthuset   i   dag. Kontormedarbeiderne later som at de ikke ser ham, og han later som han ikke observer dem.

Han lurer på hva han skal gjøre   i   helga mens han nynner noen sang. Han kan sjekke priser av flybilletter om noen timer og velge noe billig sted, eller… Nei, kanskje klatretur? Det ligger allerede snø i Rjukan   i   høst. Isklatring er tøff.

På attende etasje ser han fem personer ved kaffemaskinen. De gestikulerer og er triste. Maskinen virker ikke og de må hente kaffen fra kantinen   i   en halv dag. Vanligvis drikker de én kopp om morgenen, én om formiddagen og to til om ettermiddagen. Ulf minner seg om termoskoppen sin og tar en slurk. Om en stund tar han seg av neste vindu.

Nede på gata er det mange folk. De haster inn i kjøpesenteret hvor der er et stort salg   i   dag. Det blir også   i   morgen, overmorgen og muligvis neste uke. Ulf går ikke i butikker. Han får alt han trenger på nettet. Der kan han handle enda om natta,   i   helgene eller helligdager.

På syttende etasje er det mange pulter med små vegger mellom datamaskinene. En av ansatte ser på en fotballkamp og tror ingen ser ham. Om noen timer kommer han sikkert tilbake til kona og forteller henne hvor trett han er   i   dag. En annen mann kikker på mobilen. Han er visst på en chatt-app og avtaler hvor han skal møte venner på pils   i   ettermiddag. Ulf bryr seg ikke om hva han skal gjøre   i   kveld. Hvis det kommer kompiser, blir det en fest, hvis nei, går han til senga tidlig   i   natt. Det er bra uansett.

En gruppe førskolebarn i refleksvester stiger på trikken. Om en kvarter kommer de til skogen i Ekebergparken. En mann, også i refleksklær, sparker på sparkesykkelen. Han skynder seg på byggeplassen for de slutter pausen om tre minutter.

Ulf kommer hit   i   morgen også. Han må slutte vasken på Posthuset   i   denne uka for om en uke begynner han på Skøyen. Det er alltid noen vinduer som trenger vask om høsten.

SprawdźxCała prawda jednym gestem.
Budynek Posthuset w Oslo, Norwegia
Posthuset og Oslo S

Tłumaczenie

Ulf wisi 80 metrów nad ulicą. Myje dziś okna w Posthuset. Pracownicy biurowi udają, że go nie widzą, a on udaje, że nie obserwuje ich.

Zastanawia się, co będzie robił w weekend nucąc jakąś piosenkę. Może sprawdzić ceny biletów lotniczych za kilka godzin i wybrać jakieś tanie miejsce albo… Nie, może wspinaczka? Już leży śnieg w Rjukan tej jesieni. Wspinaczka lodowa jest spoko/cool.

Na osiemnastym piętrze widzi pięć osób przy maszynie do kawy. Gestykulują i są smutni. Maszyna nie działa i będą musieli przynosić kawę z kantyny przez pół dnia. Zazwyczaj piją jedną filiżankę rano, jedną przed południem i jeszcze dwie po południu. Ulf przypomina sobie o swoim kubku termicznym i bierze łyka. Za chwilę zabierze się za następne okno.

Na dole, na ulicy jest wielu ludzi. Spieszą się do centrum handlowego, gdzie jest dziś duża wyprzedaż. Będzie też jutro, pojutrze i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Ulf nie chodzi po sklepach. Dostaje wszystko, czego potrzebuje przez Internet. Tam może robić zakupy nawet nocą, w weekendy albo święta.

Na siedemnastym piętrze jest wiele biurek ze ściankami między komputerami. Jeden z pracowników ogląda mecz piłkarski i wydaje mu się, że nikt go nie widzi. Za kilka godzin pewnie przyjdzie z powrotem do żony i opowie jej, jaki jest dziś zmęczony. Inny mężczyzna zerka na telefon. Jest pewnie na komunikatorze i umawia się, gdzie się spotka z przyjaciółmi na piwie po południu. Ulf nie przejmuje się tym, co będzie robił dziś wieczorem. Jeśli przyjdą kumple, będzie impreza, jeśli nie, pójdzie dziś w nocy wcześniej do łóżka. Tak czy siak będzie dobrze.

Grupa przedszkolaków w odblaskowych kamizelkach wsiada do tramwaju. Za kwadrans dojadą do lasu w parku Ekeberg. Mężczyzna, również w odblaskowym ubraniu, jedzie na hulajnodze. Spieszy się na plac budowy, bo za trzy minuty kończą przerwę.

Ulf przyjdzie tu też jutro. Musi skończyć mycie w Poshuset w tym tygodniu, bo za tydzień zaczyna na Skøyen. Zawsze są jakieś okna, które potrzebują umycia jesienią.