Podstawy podstaw języka norweskiego
Książek i kursów na poziomie podstawowym z języka norweskiego jest mnóstwo i pewnie spotkałeś się z niejednym. Spośród tak wielu darmowych materiałów, trudno jest znaleźć te wartościowe. Celem tego artykułu jest zebranie w jednym miejscu najlepszych źródeł, które wprowadzą Cię do nauki norweskiego.
Podczas gdy wiele osób zaczyna od “pełnego zanurzenia” będziemy Cię zachęcali, żeby trochę zwolnić i skupić się na podstawach.
Wierzymy w naukę zgodnie z zasadą drzewa semantycznego i filozofią małych kroków – kaizen.
Polega to na zbudowaniu mocnych podstaw – wymowy i gramatyki – żeby nabrać samodzielności w nauce języka. Słownictwa będziesz uczyć się latami, ale jeśli nie nauczysz się wymawiać poprawnie, to będzie Ci trudno komunikować się.
Dlatego zaczniemy od poprawnej wymowy norweskich liter.
Alfabet
Litery norweskiego alfabetu wymawiamy inaczej niż w języku polskim.
Wielu samouków zapomina o tym i wymawia norweskie słowa “po polsku”. Potem jest im trudno oduczyć się złych nawyków.
Nauka wymowy na samym początku jest najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić.
Norweski alfabet zaczyna się od A, a kończy na Å.
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å |
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z æ ø å |
[a] [be] [se] [de] [e – z szerokim uśmiechem] [ef] [ge] [ho] [i – z szerokim uśmiechem] [je / jod] [ko] [el] [em] [en] [ó] [pe] [ku] [ar – z uśmiechem] [es] [te] [u – miękko, z “dzióbkiem”] [ve] [wymawiamy: dobbel ve] [eks] [i – miękko, z “dzióbkiem”] [set] [a – z szerokim uśmiechem] [e – z okrągłymi ustami] [o] |
Włącz jeden z filmów po prawej stronie i posłuchaj alfabetu. Po każdej literze zrób pauzę i powtórz ją na głos, najdokładniej, jak potrafisz.
Nie przejmuj się, jeśli Ci od razu nie wyjdzie. Nauka poprawnej wymowy trwa równie długo, jak praca na siłowni. Twoje mięśnie twarzy i szyi są przyzwyczajone do polskich dźwięków. Teraz musisz je wyćwiczyć na nowo, żeby mogły pracować zgodnie z norweskimi zasadami.
Powtarzaj każdą literę głośno i wiele razy. Jeśli podchodzisz do nauki poważnie, wracaj do alfabetu codziennie przez najbliższe dni. Zobaczysz, że za każdym razem będziesz lepiej słyszeć nowe dźwięki i samemu poczujesz różnicę w wymowie.
Większość Polaków zaniedbuje norweską fonetykę i ma później problemy z komunikacją. Mają trudność w zrozumieniu Norwegów, bo sami mówią niepoprawnie i nie słyszą norweskich dźwięków.
To jest cała tajemnica opanowania języka.
Klawiatura
Czy nie zastanawiałeś się, jak napisać norweskie Æ Ø Å na klawiaturze? Nawet jeśli masz polski układ klawiszy, to nie szkodzi. Możesz śmiało na nim pisać po norwesku. Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, jak pisać po norwesku na polskiej klawiaturze.
Zaimki osobowe
Przećwiczyłeś już alfabet? Udało Ci się powtórzyć głośno każdą literę? Możemy więc przejść do podstawy każdego norweskiego zdania – zaimków.
Jeg – ja
Du – ty
Han – on
Hun – ona
Vi – my
Dere – wy
De – oni/one
Gdy mówimy o ludziach, w języku polskim i norweskim jest podobny zestaw zaimków. Ułatwieniem jest, że de odnosi się zarówno do mężczyzn i kobiet – nie ma rozróżnienia na “oni” i “one”.
W języku norweskim zaimki są dużo ważniejsze i częściej używane niż w języku polskim. Norweskie czasowniki nie odmieniają się przez osoby, więc tylko używając zaimka, wiadomo o kim mówimy. Zobacz:
Jeg heter …
Du heter …
Han heter …
Hun heter …
Vi heter …
Dere heter …
De heter …
Po polsku sama forma czasownika wskazuje na osobę, o której mówimy. Po norwesku “nazywa się” “nazywają się” czy “nazywamy się” wygląda tak samo. Dlatego w każdym norweskim zdaniu musi być podmiot (wykonawca czynności).
Nauka słownictwa
Od czego zaczniesz naukę słownictwa, nie ma znaczenia. Wiemy z doświadczenia, że mamy dużo większą motywację do nauki, gdy uczymy się rzeczy związanych z naszą pracą i życiem codziennym. Dużo mniej chce się uczyć rzeczy abstrakcyjnych lub takich, z którymi nie mamy nic wspólnego.
Może spodziewałeś się, że mam dla Ciebie gotową listę z tłumaczeniami. Albo kupiłeś już rozmówki i próbowałeś się z nich uczyć?
Mam dużo skuteczniejszy pomysł. Weź czystą kartkę i zapisz po polsku 10 rzeczowników (przedmiotów), które używasz w pracy.
Nie krępuj się, weź kartkę i zapisz je.
Teraz czas na trochę pracy ze słownikiem. Możesz na początek skorzystać z tego, co masz pod ręką. Jeśli kupiłeś mały słownik, sprawdź w nim swoje słowa. Jeśli nie, to skorzystaj z Google Translate.
Zapisałeś wszystkie tłumaczenia? Twoja lista może teraz wyglądać tak:
długopis – penn
samochód – bil
…
Problem z małymi słownikami oraz Google jest taki, że często nie podają one rodzajników. Musimy uzupełnić tę listę.
Rodzajniki
W języku norweskim, podobnie jak w polskim, każdy rzeczownik ma rodzaj: męski, żeński lub nijaki.
Od dziecka Twoi rodzicie poprawiali Cię, żebyś dobrze poznał, które słowo jest którego rodzaju. Stąd wiesz, że mówimy “ten stół” albo “to drzewo”.
Podobnie jest w języku norweskim. Problem jest w tym, że nie masz 5 lat i norweskich rodziców.
Dlatego każdy nowy rzeczownik, którego chcesz się nauczyć, musisz zapisać i powtarzać razem z rodzajnikiem, np:
en mann
ei kvinne
et barn
Rodzaje w języku polskim i norweskim nie zgadzają się. Dom jest po polsku rodzaju męskiego, ale po norwesku hus jest rodzaju nijakiego (et).
Gdzie możesz znaleźć rodzaje norweskich słów? W dobrych słownikach. Na szczęście nie musisz ich kupować, bo dwa najlepsze słowniki są dostępne w internecie. Przygotowaliśmy artykuł o tym, jak z nich korzystać: Słowniki języka norweskiego.
Na początek zajrzyj do Bokmålsordboka. Wyszukaj w nim słowo, np: penn. Zobaczysz taki widok:
Widzisz “m1”? To jest oznaczenie rodzaju. Cyfrą się nie przejmuj, ważniejsze są litery:
m = rodzaj en
f = rodzaj ei
n = rodzaj et
Jaki rodzajnik ma długopis (penn)? Oczywiście będzie to:
en penn
Jeśli wyszukasz słowo hus znajdziesz obok niego “n1”, dlatego jest:
et hus
W taki sposób wyszukaj wszystkie słowa ze swojej listy. Może Ci się wydawać to nudne i niepotrzebne. Jednak pomyśl tak: umiejętność szukania słów w słowniku przyda Ci się przez całą naukę norweskiego. Lepiej zacząć tu i teraz niż odkładać (w nieskończoność) na “inny raz”.
A gdzie możesz znaleźć ciekawe słowa do nauki? Na Nocnej Sowie mamy kategorię Zaczynam. W niej publikujemy ćwiczenia dla osób, które dopiero zaczynają naukę norweskiego. Każde ćwiczenie w tej kategorii jest razem z tłumaczeniem. Możesz zacząć od tych trzech:
Filmy
YouTube jest niesamowitym narzędziem. Oprócz wielu świetnych filmów z sowami, możesz też nauczyć się dużo z języka norweskiego.
Jednym z popularnych kanałów jest Karin. Od kilku lat nagrywa krótkie filmy, w których uczy przydatnych norweskich zwrotów.
Przywitania i pożegnania
Liczby
Różne podstawowe zwroty
Na pewno znajdziesz wiele ciekawych klipów o języku norweskim. Nie wszystkie są dobre, a niektóre mają błędy. Dlatego musisz podchodzić krytycznie do wszystkiego, co oglądasz. Norwedzy też popełniają błędy i literówki – tak jak my, gdy używamy języka polskiego.
Inne źródła
Materiałów do nauki norweskiego jest mnóstwo. Ale nie w tym rzecz, żeby zasypać Cię linkami. Poniżej wybraliśmy kilka najlepszych stron dla początkujących:
- Norwegian on The Web – Podstawowy kurs norweskiego stworzony przez NTNU (Norges Teknisk-naturvitenskapelige Universitet)
- Bildetema – interaktywny słownik obrazkowy
- Norwegian Class 101 – angielski podcast o języku norweskim
Na Nocnej Sowie znajdziesz setki źródeł i materiałów do nauki języka. Na dobry początek te powinny wystarczyć. Możesz też przeglądać kategorię Zaczynam, w której znajdziesz nasze ćwiczenia i artykuły dla początkujących.
Jak Ci się podoba?
Nasz blog to miejsce, w którym nie tylko znajdziesz wiele ćwiczeń i artykułów, ale możesz też dzielić się swoimi przemyśleniami.
Napisz nam w komentarzu, jak zaczęła się Twoja przygoda z językiem norweskim.
Twój komentarz
Komentarze:
no niezle,mozna sie nauczyc tego jezyka w taki sposób,bravo:)
Super! Bardzo, bardzo się cieszę, że znalazłam tę stronę!:)
Witam ! też rozpoczynam przygodę z tym językiem. Mam nadzieje że starczy mi sił.
Wielkie dzięki za danie nam możliwości !
Hei …mange takk !!!
Zapowiada sie ciekawie i interesujaco
Ja, niestety , mam problem przy nauce alfabetu straszne mam zakłócenia, i nie słyszę dokładnie wykładowcy. Boję sie ,że na starcie “kaleczę” a tak bardzo chcę…..
Witam fajne, brakuje mi tylko do każdego zadania prawidłowej wymowy,to znaczy ją usłyszeć ,bo nie zawsze idzie to z pisownią.
Jestem zadowolona z materiałów i mam więcej chęci do uczenia się . Dziękuję za pomoc
Dziekuję, strona wygląda naprawdę zachęcająco.
Uwielbiam te stronę
WIELKIE DZIEKI za pomoc w nauce,
Wielkie,wielkie dzieki za te strone,jest super!az chce sie uczyc
Łoooo matko….. !!!!
Byłam w Norwegi, dokładniej w Bergen. Byłam tak 1 raz i zakochałam się w tym pięknym kraju.
Dostałam takiej motywacji do nauki norweskiego jak nigdy, ale nie ogarniam nic z tego języka… być może z czasem będzie lepiej.
Pozdrawiam wszystkich początkujących lajków ;)
bardzo fajne materiały. dzisiaj po raz pierwszy w życiu siedzę nad norweskim i zaczyna mi sie podobać. mam pytanie o te dwa rodzaje Bokmal i Nynorsk – o co chodzi i jakiego mam się uczyć/ucze się?
Na Nocnej Sowie nauczamy Bokmåla. Trudno mi powiedzieć, którego języka pisanego powinnaś się uczyć. Jeśli jesteś zdecydowana zamieszkać w miejscowości, w której używa się Nynorska, to byłby dla Ciebie bardziej odpowiedni język. Bokmål jest popularny wśród uczących się norweskiego, bo jest więcej materiałów w tym języku. Około 85% Norwegów używa właśnie Bokmåla jako języka pisanego.
… a na uczelniach, który norweski obowiązuje?
A to już może zależeć od kierunku/uczelni, ale jeśli ogólnie pytasz, to celuj w Bokmål.
nie chce zamieszkać, ale chciałabym umieć porozumieć się bo planuję zwiedzać i znaleźć fajne miejsce na narty biegowe. Będę szczęśliwa jak opanuję Bokmal. Dzięki, H
wymowa, lecz… (znajdź norw.)
http://www.acapela-group.com/text-to-speech-interactive-demo.html
Wracam do domu po pracy i zabieram się za naukę norweskiego. Bardzo zachęcające materiały.
Pozdrawiam.
Witam.Gdzie mogę posłuchać więcej nagrać z tą Panią co jest tutaj na filmiku????
Rewelka…… tusen takk…..
jest spoko
Jeg studerer norsk
JACZYNAM
Świetna strona wielkie dzięki
Dziękuję za umieszczenie tych przydatnych linków. Świetne strony dla początkujących w nauce norweskiego! Z “interaktywnych” stron znałem dotychczas tylko tę z “På vei”: http://pavei2004.cappelendamm.no (to samo wydawnictwo co “Her bor vi”), ale ona jest zdecydowanie bardziej “tekstowa” od tych wskazanych przez Was.
Od niedawna sam próbuję swoich sił w nauce tego języka, więc z wielkim zainteresowaniem śledzę posty umieszczone na Nocnej Sowie (nawiasem mówiąc, gratuluję świetnie wykonanej strony, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i pod kątem layout’u).
PS Filmik z dniami tygodnia nie jest już dostępny na YouTube…
Dzięki za komentarz i informację o filmiku. Poszukamy czegoś w zamian. :)
Witam! Na wstępie gratuluję świetnej strony! Zaczynam naukę norweskiego więc mam setki pytań. Pierwsze dotyczy liczby 7. Natknąłem się na dwie wersje – sju i syv. Której się uczyć? (może obu … jaja). Szczególnie “niepokoi” mnie wymowa liczby 27 w postaci tjuesju (pol. siuesziu???) :)
Pozdrawiam!
To, w jaki sposób wymawiasz 7 nie ma znaczenia. Spotkasz się z obiema formami. Wymowa 27 dla wielu osób jest kłopotliwa. Brzmi to bardziej jak: [siueszu], ale polecam posłuchanie i poćwiczenie także samej litery “u”.
Witam serdecznie
Dziękuję Wam, że jesteście. Szukam pracy w Norwegii i przypadkowo znalazłem waszą stronę. Dodatkowo mnie zmotywowaliście do nauki języka norweskiego. Jestem Wam wdzięczny za to, co robicie.
Pozdrawiam!
Piotr
Wspaniała strona. Przyjemna, motywująca i pięknie oprawiona graficznie. Dzięki za nią :)
Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowa i od razu pragnę podziękować za pomoc w nauce gramatyki norweskiej. Dzięki Nocna Sowo! Bardzo chętnie dołączyłabym do kursu w Oslo ale niestety mieszkam na południu Norwegii. Ale jestem tu codziennie jako pilna uczennica. Pozdrawiam.
Bardzo nam miło. Witamy i życzymy przyjemnej nauki.
Dziękuję bardzo za tę stronę ! Tak bardzo chciałam nauczyć się tego języka, nie mogłam się zebrać. Norwegia (i ogólnie cała Skandynawia) to moje marzenie podróżnicze. Dzięki tej stronie, wiem, że nie taki diabeł straszny. Nie boję się podjąć wyzwania! Ruszam z nauką, dziękuję Wam bardzo za tak fajną stronę, motywację:) Mam nadzieje, że mi się uda i kiedy będę zwiedzać Norwegię to będę już troszkę znać język :) Trzymajcie za mnie kciuki !
Bardzo ciekawe materiały, zamierzam z nich skorzystać. Inspirujesz do nauki, Nocna Sowo! Dziękuję Ci za to i bardzo w to wierzę, że mój zapał nie minie!!!
Super bo nie dosyć ,że poznam Norweski to jeszcze przypomnę sobie j. angielski .
Sławek również to samo sobie pomyślałam. Ja również dziękuję za “Nocną sowę”. Nowy rok, nowe postanowienia. Nie ma to jak zacząć się uczyć 1.01.2014 r., pozdrawiam.:)
Ta lekcja jest tak niesamowita, ze jak kolejne będą tak samo wyglądały, to ja już się cieszę na dalszą naukę norweskiego :))
Nie mogąc uniknąć porównania z „o kreskowanym” oraz „u umlaut”, mam pytanie, czy poza „bolle – å” w j. norweskim funkcjonują również określania dla dwóch pozostałych samogłosek, ø oraz æ?
Pozdrawiam :)
Samo bolle jest norweskim określeniem na kółeczko nad “å” – stąd ta nazwa. Z tego co wiem, pozostałe norweskie litery nie mają konkretnych nazw, bo też nie mają dodatkowych znaków typograficznych.
Dziękuję :)
Nocna Sowo, o nauce norweskiego marzyłam od dawna, jednak do tej pory myślałam, że jest to język nie do opanowania dla mnie. Aż wreszcie znalazłam Was. Ćwiczenia i linki, które podaliście na wstępie są świetne! Nie przeszkadza mi to, że nie znałam do tej pory ani słowa po norwesku. Wszystko jest tak skonstruowane, że po kilkukrotnym przećwiczeniu człowiek wie o co chodzi i to niesamowicie motywuje. I nie potrzebuję do tego od razu słownika :) Przypomina mi to świetny kurs z łaciny “Lingua latina per se illustrata” Hansa Ørberga. Fakt, że uczę się kilku języków na raz trochę mnie przeraża, jednak z pozostałymi jestem już na dość zadowalającym poziomie, dlatego wydaje mi się, ze mogę powoli, bez pośpiechu i systematycznie przymierzać się do norweskiego. Dziękuję i pozdrawiam :)
Mam pytanie, dotyczące poprawności zapisu liczebników według „starszego” systemu, nie wiem która z form będzie prawidłowa, łączna czy rozdzielna, gdyż spotkałam się z obiema wersjami:
Np. 24 – fire og tyve / fireogtyve?
Pozdrawiam :)
Według zasad grmatycznych, dziesiątki i jedności powinny być pisane łącznie. Wiem, że Norwegowie jednak często piszą je oddzielnie.
Teraz wszystko jasne, dziękuję :)
ja dopiero zaczynam ale podoba mi sie coraz bardziej myslalem ze jest trudniejszy
vakker, teraz moja motywacja jest jak oczy sowy >..< sikker og ren ;))
Bardzo dziękuję za pomoc w nauce :) newsletter motywuje do nauki.
No to zaczynam. Wszystko co napisaliście bardzo mnie motywuje. Mam nadzieję że zacznę kiedyś mówić po norwesku. Na razie trochę rozumiem ( czytając) ale z rozumieniem ze słuchu i wymową jest gorzej. Wierzę że z Nocną Sową się uda!!!!!!!!!! Pozdrawiam
Hej
Podoba mi sie wasza inicjatywa i pomoc dla ludzi takich jak ja ktorzy staraja sie jakos przebrnac przez trudny etap przelkniecia wogole jezyka norweskiego
Jest to kosmos ale z wami realny do ogarniecia
Pozdro
Bardzo się cieszę, że są osoby które tak bardzo pomagają !
Bardzo dziękuję :)
Takie multimedialne kursy są bardzo ciekawe , tutaj znalazłem dwa których wcześniej nie widziałem :) , bardzo Wam dziękuje że się nimi dzielicie , wstawię je na swojego bloga na którym staram się zebrać wszystko w jednym miejscu co mnie interesuje na temat norwegi i nauki języka Norweskiego:) .Pozdrawiam i proszę o więcej linków do ciekawych stron z językiem Norweskim.
Hei!
Serdeczne dzięki, że jesteście! Podrzucacie świetne sposoby i materiały do nauki. Zaczynam wierzyć, że faktycznie mam szansę nauczyć się tego języka a zanim zapisałam się do newslettera i zdecydowałam poświęcić wieczór zapoznaniu z materiałami, norweski wydawał mi się trudniejszy od japońskiego ;)
Materiały Her bor vi 1 – po prostu super! I dziękuję za newsletterową podpowiedź z norweską klawiaturą. Pozostaje trochę wytrwałości i może coś z tej nauki języka będzie. W każdym razie wreszcie widzę światełko w tunelu :) Dziękuję i pozdrawiam!
Jesteście super! Dziękuję!!!
Cześć, nie działa video z alfabetem, czy moglibyście polecić jakiś zamiennik?
Hej dziękuję serdecznie za ten kurs :D
PS alfabet-video nie działa :c zapodacie jakiś inny :>
W tej chwili nie znaleźliśmy żadnego, który spełniałby nasze oczekiwania. Gdy coś się pojawi, na pewno umieścimy.
Super jest ten kurs, człowiek nie zniechęca się jak w przypadku polskiego systemu nauczania języków w szkołach ;)
Aż chce się siedzieć całą noc i uczyć nowych słówek :)
Na początek dobrze jest zapoznać się z wymową. Dla tych, którzy znają angielski polecam:
http://www.learn-norwegian.net/pronunciation/pronunciation.htm – klikając w niebieskie litery/zbitki liter, można usłyszeć nagranie. Jest to szczególnie fajne w przypadku wszelkich dyftongów. Pozdrawiam.
Dzięki! Bardzo pomocne na start.
Ja nie znam angielskiego nie kumam co mówią do mnie na filmikach
Świetna strona ;) Przydatne artykuły i rady, które motywują do nauki. Dopiero zaczynam swoją przygodę z Norweskim, ale mam nadzieję że starczy mi zapału, aby go opanować w dobrym stopniu :D
Jedna z nielicznych stron które zamiast przedstawiać suche lekcje zachęcają do polubienia nauki i języka :)
A jeśli chciałabym używać jakiś podręczników, książek, kursów cd i tak dalej to jakiego najlepiej użyć? Który z dostępnych na rynku jest najlepszy?
Super ćwiczenia i materiały.
Hilsen
Staszek
Witam serdecznie. Ja “zaczynam” od paru miesięcy,ale dopiero niedawno naprawdę zmotywowałam się do nauki. Dzięki,Nocna Sowo,za to,że pomagasz mi usystematyzować moja naukę,wspieraj mnie nadal :) !!!
super strona….
Nocna Sowo, dzięki! Codziennie dostaję od Was kopa w tyłek i siadam do nauki. Świetnie zorganizowaliście tego bloga. Pozdrawiam :)
Mam pytanie. Czy w języku Norweskim istnieje coś takiego jak rodzaje rzeczowników(jak np. w Niemieckim), ponieważ nie chciałbym nauczyć się pewnej liczby słówek z linków powyżej i potem douczać się do nich rodzajników.
Domyślam się, że już sam znalazłeś odpowiedź na to pytanie. Oczywiście w norweskim są także rodzajniki.
Dziękuję za odpowiedź.
A tak w ogóle to bardzo fajna stronka. Można się dużo nauczyć. Poza tym wszystkie wpisy są bardzo motywujące. Dobrze, że są jeszcze tacy ludzie, którzy nie pomagają w nauce dla pieniędzy, ale z pasji do języka ( którą skutecznie zarażają). Dzięki za tego bloga :)
Witam. Myślę że będzie mi łatwiej jak z językiem angielskim.Pozdrawiam
Bardzo dziękuje za tę stronkę :) mam nadzieję, że mi się uda coś nauczyć, pozdrawiam
Super! Świetna strona, mam nadzieję, że dzięki niej więcej wiadomości wchłonie mój oporny umysł
Witam! Bardzo się cieszę, że trafiłam na Nocną Sowę. Tu znalazłam odpowiedź na pytanie, dlaczego chcę się uczyć norweskiego. W mieście, w którym mieszkam nikt nie prowadzi kursów, nie udziela korepetycji. Nocna Sowa pomaga mi w sposób przystępny, uporządkowany i bardzo motywujący kontynuować samodzielną naukę. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia w nauce norweskiego.
Bardzo ciekawi mnie tamten klimat,wiec fajnie bedzie sie nauczyc tego jezyka
Uczę się j.norweskiego od jakiegoś czasu – początki są trudne . Bardzo cieszę się ,że dzięki Wam mogę w tak różny sposób utrwalać sobie poznane słówka i zdania .Tusen takk
Jak wymawiać ‘OK”? OKEJ czy UKO? :)
Na oba sposoby to wymawiają.
Cześć to zaczynam naukę tego języka mam nadzieję że jakoś dam radę.
Świetna strona. Nie spodziewałem się znaleźć tutaj aż tylu wartościowych informacji. Sam mówię w różnym stopniu dwoma językami obcymi i wasze wskazówki są bardzo praktyczne. Dzięki Wam mój norweski na pewno znacznie przyśpieszy. Wielkie dzięki i brawo za pomysł i chęci !!!
Moja przygoda zaczęła sie, kiedy przeprowadziłam sie do Norwegi z mama. Mam obecnie 16 lat i rozmawiam narazie po angielsku ale mam nadzieje że kiedyś to sie zmieni. Chodzę do norweskiej szkoły i na samym początku wydawało mi sie że sobie nie poradzę, nie potrafiłam nic powiedzieć po norwesku a zostałam rzucona na głęboką wodę. Po dwóch miesiącach zaprzyjaźniłam sie z osobam ze szkoły, zaczęłam sie uczyć języka od podstaw i teraz dopiero widzę wielka różnice po miedzy tym co było wcześniej a tym co jest teraz. Zaczęłam rozumieć większość lekcji, oczywiście jeszcze wszystkiego do końca nie znam ale cały czas sie uczę. Staram sie po mału rozmawiać z kolagami po norwesku a oni zawsze mnie poprawia jak złe coś wypowiem. Nauczyciela tez starają sie mowić do mnie po mału abym jak najwiecej zrozumiała. Jestem dobrej myśli i bardzo podoba mi sie wasza strona. Pozdrawiam Wiktoria
Dopieru debituje z “nocną sową” – a juz jestem bardzo zadowolona :)
Witam…
Sposób w jaki przekazujecie wiedzę przemawia do mnie :)
Wszystko wydaje się łatwe…a to co nie jest,natychmiast tłumaczycie zanim zdążę zadać pytanie :) Super
Mam nadzieję,że się nie poddam i nabiorę rozpędu
Pozdrawiam
Alina
Hej, wydaje mi się, że w tym poście podawaliście jeszcze kiedyś link do słownika językowego, coś podobnego jak Bildetema, tylko że chyba z rodzajnikami i chyba były tam jeszcze jakieś ćwiczenia. Jeśli wiecie, o co mi chodzi, to moglibyście podać znów ten link? :-)
Bildetema zmieniło się jakiś czas temu. Stara strona już niestety nie istnieje.
Bardzo dobrze rozplanowana strona i za darmo ! Super materiały ! Dobrze przygotowane ! Naprawdę brawo dla Twórców :)
Dziękujemy.
Hej, mam pytanie.
Czy jest rodzajnik do liczby mnogiej jak w niemieckim?
der- r.męski- en
die- r.żeński- ei
das- r.nijaki- et
die- l.mnoga- (nie ma?)
Jak tworzy się liczbę mnogą np. od słowa en bok?
Ponieważ zauważyłam, w jednym z przykładów w waszym artykule z czasem teraźniejszym było zdanie: Harald liker å lese bøker.
cześć dopiero rozpoczynam przygodę z językiem norweskim chociaż jest to moje drugie podejście bo za pierwszym razem skończyło się na chęciach ale to nie wystarczyło to mam nadzieję, że tym razem mi się uda:))cieszę się, że znalazłem tę stronę pozdrawiam wszystkich
Cieszę się, że odkryłam tak fantastyczną stronę. Jest genialnie opracowana i pozostało mi brnąć w nią dalej :)
To jest moje drugie podejście do tego języka mam nadzieje że tym razem wytrwam z waszą pomocą .
Ta strona to dokładnie to, czego szukałam. Mam nadzieję, że nie zabraknie mi motywacji, ale o tym także pomyśleliście, proponując nam metodę z dziennikiem. Pełen profesjonalizm
chciałem sie dowiedziec jakie sa najbardziej uzywane zwrotu zdania dla poczatkujacych w norwegi
bardzo fajna strona dziekuje
Super! uwielbiam Waszą stronę. Jedyne czego mi brakuje to numeracji przy tematach. Przerobiłam już wiele, ale nie jestem pewna czy wszystkie czy coś pominęłam. Przeskakuję między poziomami bo czasami warto powtórzyć podstawy. Dziękuję :)
Możesz zawsze wejść na Wybrana dla Ciebie. Tam znajdziesz ćwiczenia i artykuły, których jeszcze nie czytałaś.
Dziękuję. Nie wiedziałam o tym :) chociaż nie do końca o to mi chodziło. Podpowiada artykuły, które już czytałam (korzystam z różnych komputerów) i tylko z kategorii “metody” :) Jakiś spis treści by się przydał.
Więcej “minusów” ;) nie znajduję. Doskonale opracowane tematy. Nauka przez Waszą stronę wyjątkowo wciąga. Korzystałam już z wielu sposobów nauki, zazwyczaj po jakimś czasie byłam znużona, zmęczona albo poirytowana. Pozdrawiam serdecznie.
Najwyższy czas coś zmienić w życiu. Rozpoczynam naukę, choć w moim wieku lepiej powinienem napisać walkę 😊, ale jestem uparty i wierzę że dam radę, oczywiście też dzięki Waszej stronie.
Dałem sobie 3 miesiące na podstawy. W maju jadę na 3 dni do Oslo, wycieczka…. Zobaczę….
Dziękuję raz jeszcze za Waszą stronę. I do dzieła… Pozdrawiam serdecznie Wszystkich, bo pewnie nie będzie łatwo….!!!!
jestem zachwycona, naprawde świetne materiały, opracowania REWELACJA
Jak dla mnie rewelacja!!! Wszystko jet tak jasno napisane i wyjaśnione. Jestem mile zaskoczona, że sama jestem w stanie wszystko zrozumieć po co i dlaczego :)
super!!! filmik z alfabetem rewelacja :)
Bardzo fajne linki do materiałów. Zaczynam od podstaw i bardzo spodobał mi się przez Was polecany kurs Norwegian on the Web.
Zaopatrzyłam się też w “Hva sier du”. Mam jeszcze pytanie – pozornie zasady wymowy są łatwe, jednak w nagraniach autentycznych mam wrażenie, że nie zawsze się ich przestrzega. Czy w norweskim tak jak w angielskim odseparowany wyraz może brzmieć inaczej niż w zdaniu (przykładowo w ang. niektóre nieakcentowane w zdaniu wyrazy są mniej słyszalne, dźwięk jest krótszy, mniej wyraźny). Czy i tak jest w norweskim?
Jak w każdym języku, mamy tu akcent zdaniowy. W dodatku są jeszcze dialekty, w których wymowa może być zupełnie inna.
witam Wszystkich!
moja przygoda z norweskim zaczęła się w Polsce kilka lat temu od nauczenia się się słów jeg jobber ikke co na tamte czasy było odzwierciedleniem mojej sytuacji:)Na kilka lat moglem zapomnieć o tym zdaniu lecz mam już dosyć tego ze w moim kraju pracuje dla holendra który wykorzystuje to,że Polska cebula jest tania….oj nie nie Panie Frank w dupie mam a jak!Norweski reaktywowałem kila dni temu, mam plan z moją świeżo upieczoną żoną, ażeby wyjechać do Norwegii lecz nie jako Polak bez norweskiego ale jako przygotowany imigrant o tego żeby podjąć pracę, w której będę mógł swobodnie porozumiewać się z obywatelami kraju do którego przyjechałem.Nie to ze się chwalę ale znam angielski na dość dobrym poziomie (używałem go na co dzień w kontaktach ze współpracownikami z oddziału holenderskiego naszej firmy) i niemiecki też dość nieźle tylko nie używam go w mowie.Dzięki temu widzę duże podobieństwa i wiele zasad pisowni norweskiego które występują w niemieckim i angielskim.Z dużym entuzjazmem uczę się nowych słówek norweskich ,chodzę po chałupie i wymyślam sobie zdania i przekładam na norweski.Nie wiem jak bardzo uda mi się przygotować przed wyjazdem do Norwegii(mam jeszcze 3 miesiące) ale jak na razie jestem dobrej myśli:)
POPIERAM! Jest tutaj duzo Polakow ktorzy nawet nic nie rozumieja po Norwesku lub nawet Angielsku, mimo ze pracuja i mieszkaja kilka dobrych lat. Zycze powodzenia!
Super! Tylko dla całkiem zielonego ludka pierwsza lekcja to dobre parę godzin siedzenia :D ..co nie oznacza, ze rezygnuje.. Nie jest łatwa, szczególnie ta “śpiewana” wymowa, mimo to gorszego od polskiego języka nie ma więc trzymam, kciuki za Was, a Wy trzymajcie za mnie :D
od długiego czasu podchodzę do nauki tego języka, ale po paru dniach nauki(i to bardzo marnej z resztą :D) odpuszczam na dłuższy czas, a teraz wszystko się zmieni, nawet nie wiecie jak się cieszę, że trafiłem na waszą stronę :)
jestem naprawdę pełen podziwu i szacunku dla twórców za kawał tak dobrej roboty, nic tylko korzystać i się uczyć
Zapowiada sie ciekawie. Bardzo interesujaca strona. Dziekuje
Bardzo mi się podoba Wasz blog. Chyba każdy się zgodzi, że podana tu porcja wiedzy jest bardzo przystępna, widać metodyczne przygotowanie (też jestem nauczycielem, ale innego języka). Z przyjemnością czytam wszystkie wpisy.
Dziękujemy. Miło nam.
To mój pierwszy kontakt z językiem norweskim, a zmotywowała mnie do nauki moja ukochana, która mieszka w Norwegii (serce wzywa!).
Szukałem czegoś do nauki przez neta z uwagi no to, że jestem kierowcą zawodowym, marzyłem o czym właśnie takim do nauki w kabinie. Wszystko ładnie wyjaśnione, jak … “Abel krowie…”!! Dziękuję i zaczynam!
A co sądzisz o Duolingo? To, co prawda daje tylko możliwość nauki norweskiego z angielskiego. A mój angielski na poziomie takim … do pogadania, ale zawsze pokopię gramatykę. I już w pewnym momencie dałam sobie spokój, bo gdy doszło do norweskiej gramatyki to nie potrafiłam przełożyć poprawnie zdania na angielski, choć instynktownie wiedziałam o co chodzi.
Ale duolingo polecam, bo ma to formę gry i codziennie musisz tam wchodzić i powtórzyć chociaż kilka słów, żeby diamenciki Ci nie przepadły
:)
Witam moja przygoda z językiem norweskim zaczeła się 10 miesięcy temu kiedy dołączyłam do męża mieszkającego w Norwegi. A muszę się nauczyć języka bo mam dziecko w szkole i jest on mi potrzebny do kontaktu z nauczycielami oraz znając język może znajdę pracę. Mam problem z zapamiętaniem słówek nie wiem jak to wszystko ogarnąć. Może z waszą pomocą mi się uda.
Witam, jestem tu nowa. Jezyk norweski nie jest mi obcy. Mieszkam w Norwegii 8 lat.Obecnie mam partnera Norwega. Kounikujemy się pół na pół norweski i angielki. Postanowiłam iż zrezygnuję z angielskiego i przejdę całkowicie na norweski. Mam nadzieje,że pójdzie mi ok. Pozdrawiam
Przeczytałem i bardzo mi się podoba.Pozdrawiam
Zaczynam z Wami ” przygode” z jezykiem norweskim i mysle, ze dam rade razem z ” Nocna Sowa”:))))
Wasze treści wyznaczają kierunki działania, a to niesamowicie istotne, zeby nie uonąć w bałaganie, jeśli samemu uczy się języka:*
Dzieki, bardzo przydatne ! :)
Jak szukam slowko pen tutaj http://ordbok.uib.no/perl/ordbok.cgi?OPP=pen&ant_bokmaal=5&ant_nynorsk=5&bokmaal=+&ordbok=bokmaal
to wyskakuje mi takie cos jak a1. Jaki to jest rodzaj tego slowa?
“a” = adjektiv (przymiotnik)
Albo czasownik matten pokazuje rodzajnik m1 i f1 jednoczenie. I sie pogubilem :(
Super bardzo zachęcające teraz mam wielką motywację do nauki norweskiego i mam pewność że się nauczę
Super strona, zaczynam od zera lecz program ułożony jest przejrzysty i chyba dam radę w 6 m-cy ogarnąć podstawy;)
Nie ma w norweskim zaimka osobowego “ono”?
Ono używa się w języku polskim do rzeczowników nijakich. Jeżeli jest to przedmiot rodzaju et, to używamy det. Jeżeli jest to człowiek, to nie patrzymy na rodzaj rzeczownika tylko płeć. Dlatego do dziecka (et barn) możesz powiedzieć bezosobowo det, albo han/hun.
Czy może pytasz o osoby, które nie czują się żadnej płci?
Chodziło mi właśnie o “det” bo u góry artykułu, kiedy wymienione są zaimki osobowe to “det” jest pominięte. Nie wiedziałam dlaczego, ale to chyba tylko pomyłka.
Dzięki! Stronka super!
To nie jest pomyłka. Tłumaczenie det jako “ono” wprowadza więcej zamieszania niż pożytku. Rodzaje w języku polskim i norweskim nie pokrywają się.
Dzięki! To moje początki początków:] będę najpierw zgłębiać, a potem pytać;)
Cześć! Dzięki Wam zaczęłam sama się uczyć norweskiego, zanim poszłam na studia :) Świetna stronka, będę często odwiedzać!
Znajomi polecili mi Waszą stronę, zapisałem się do newslettera i oto jestem. I chyba nie mogłem lepiej trafić!
Macie świetny styl pisania i prowadzenia nowicjusza przez pierwsze zagadnienia ;)
Pozdrawiam i dziękuję!
Odkad trafiłam na ta stronę nie moge przestać myslec o tym języku. Chce sie go nauczyć dla siebie, dla dzieci. Niestety jestem zmuszona wyjechać z polski. A nie chciałabym pojechać do kraju i nie umiec powiedziec ani słowa. Mam nadzieje ze uda mi sie w miare opanować ten język ktory wg mnie jest trudnym językiem. Mam nadzieje ze bedzie mi łatwiej ze względu na to ze nigdy nie miałam z nim kontaktu i uczę sie od podstaw. Dosłownie od podstaw 😊
Ja wybralam sie do Norwegii w podroz poslubna i zakochalam sie w tym kraju…myslalam ze nie wroce do Polski :) Przerazal mnie tylko jezyk..angielki znam prawie jak polski gadam bez problemow za to z niemieckim zawsze bylam na bakier..ale nie ma to jak motywacja i takie super stronki jak TA :)
Mysle o wyjezdzie do Norwegii z rodzina…na stale. Polska idzie na dno a ja nie chce cale zycie liczyc kazdej zlotowki bo zeby miec wlasny kat dla rodziny to oczywiscie bez kredytu sie nie obeszlo.
Pracuje jako pedagog specjalny i kokosow nie mam wrecz coraz wiecej obciazen psychicznych z tym zwiazanych…a szczesliwa rodzina jest dla mnie priorytetem..
Jestecie boscy!
tak z ciekawości, ile osób trafiło na tą stronę przez Skam?
Raczej niewiele w porównaniu do liczby stałych czytelników.
No to zaczynamy. Ktoś tam gdzieś niżej napisał, że ten rozdział dla nowicjusza to nawet kilka godzin.
A przecież bez silnych podstaw, a powiedziałbym nawet opanowanych, bez wahania do perfekcji, prędzej czy później się zatrzymasz… Tak, dodaję również sobie motywacji :)
Witam wszystkich & jeśli idzie o pierwszy kontakt z newsletterem – wspaniała strona, dzięki!
Świetna strona:) Właśnie zaczynam naukę i już mam kilka pytań, ale na razie jedno:D Czy na Islandii też dogadam się po Norwesku?
Mam nadzieje, że wytrwam w nauce jak najdłużej:)
Pozdrawiam:D
Bardzo wiele jest podobieństw między tymi językami, ale jednak są inne. Przy jakimś doświadczeniu z językiem i fonetyką islandzką powinno być łatwiej. Opanowanie pierwszego języka to duża rzecz. Drugiego szybko się nauczysz, o ile wystarczy Ci motywacji i siły. :)
Chciałam zapytać czy ø czyta się tak jak niemieckie ö? Bo dla mnie brzmi prawie tak samo, a nie chciałabym się źle nauczyć
Trochę inaczej. Na początku nauki będziesz słyszała obie litery, jakby były podobne. Z czasem zaczniesz słyszeć więcej niuansów, które sprawiają, że norweski i niemiecki brzmią zupełnie inaczej.
jestem w Norwegii już miesiąc i śmiem stwierdzić że j.angielski i j.niemiecki to pikus w porównaniu do norweskiego, w ogóle nie rozumie tych ludzi czego ode mnie chcą i co do mnie mówia, blog na pewno jest pomocny w końcu kiedyś może dzięki niemu ten mój pusty łeb się nauczy, macie jakies materiały do nauki dla dzieci w wieku przedszkolnym albo wczesnoszkolnym? cos jak ten drugi filmik z obrazkami? niestety translator gogle jest o du.e rozbić. pozdrówki
Cześć chciałam się spytać jeżeli używam takiej apki gdzie uczę się słówek toczy to czy się nauczę Norweskiego czy raczej się pogubię i jak najlepiej się uczyć Norweskiego żeby go zrozumieć a za razem żeby zaraz nie zapomnieć i nie pogubić się w tym wszystkim?
Calkiem ciekawy lecz nie latwy orzech do zgryzienia
Mam problem, bo np. skjorte ma podany w Bokmålsordboka rodzajnik en i ei i wiele rzeczowników tak ma, że mają podane dwa i ja mam takie pytanie, który wybrać. Czy jeśli wybiorę jeden z tych i będę go używać to będzie poprawnie?
Jeżeli oba są podane, to oba są poprawne. W różnych regionach i przez różnych ludzi będą różnie używane. Część osób rzadko używa ei – tylko w najbardziej “żeńskich” słowach – a część stara się zawsze użyć, gdzie jest to poprawne. Decyzja należy do Ciebie.
Jestem zachwycona, ponieważ nawet nie marzyłam, że coś takiego znajdę i usatysfakcjonowana, bo właśnie tego szukałam! Dziękuję bardzo, a naukę rozpoczynam od zaraz.
Pytanie pewnie głupie, ale szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi: jest jakaś różnica pomiędzy “kvinne” i “kvinnen”, “mann” i “mannen” i “barn” i “barnet”? Bo nie jest to chyba liczba mnoga, a właśnie te drugie wersje znalazłam w aplikacji do nauki norweskiego, podczas gdy wszędzie indziej widzę te pierwsze.
Poprzez dodanie końcówki tworzysz formę określoną. Bez końcówki, przed słowem powinien być rodzajnik.
Możesz to przećwiczyć w naszej apce: Norweski rzeczownik.
Świetny, bardzo pomocny blog. Postanowiłam sobie, że nauczę się norweskiego, po tym jak miałam okazję osłuchać się z nim przez dwa lata przebywania w towarzystwie native’ów. Dzięki Nocnej Sowie usystematyzowałam wiedzę i po tych ośmiu miesiącach powoli zaczynam używać języka norweskiego w rozmowach ze znajomymi.
Rozpocząłem naukę od podstaw od Hva sier du. Słucham uważnie pierwszych nagrań i mam pytanie już do podtytułu tej książki, który słyszymy w pierwszych słowach na CD. Chodzi o słowo “uttaleovelser”, które składa się z dwóch członów:uttale+øvelser, a wymawiane jest tam jakby “italersi”. Można prosić o słowo wyjaśnienie, jak to się wymawia dokładnie?
Po co uczyć się gramatyki jak nie zna się wcale słownictwa?
Supert :) coraz lepiej z wymową. Fajna strona i pomoc w dokształcaniu języka norweskiego :D
fajna strona szkoda że martwa nikt z autorów nie odpisuje.
Odpisujemy na większość komentarzy. Pozdrawiamy. :)
Super strona !!! :)
Moja przygoda z językiem norweskim zaczęła się od tego, że obejrzałam pewien norweski serial i spodobał mi się ten język, a z racji tego, że znam i angielski i niemiecki, zauważyłam duże podobieństwo między tymi językami (niektóre słowa są identyczne, np. w norweskim i angielskim). Na razie nie mam czasu na naukę tego języka, ale jest bardzo ciekawy !
20 lat temu wpadłam na ten pomysł, gdyż słuchałam black metalu :D niestety, jedyne co mogłam zrobić to przepisać rozmówki wypożyczone z biblioteki uniwersyteckiej. Żałuję, bo pomysł był bardzo dobry.
Moja przygoda z językiem norweskim rozpoczęła się 3 lata temu. Szybko doszedłem
do wniosku że słówka ma podobne do duńskich, zaś w wymowie przypomina
szwedzki. Co do języków zachodnio-germańskich nie przypomina ani niemieckiego
ani angielskiego. Jeżeli już to niderlandzki (np. słówko “dag”) po norwesku jest “hus”
a po niderlandzku “huis” po norwesku “mange” po niderlandzku “menige” po norwesku “mane” po niderlandzku “maan”. Przykłady można by mnożyć.
zawsze pozytywnie odbieram co robiecie dziek takk takk
Startujemy!:) Świetna baza wiedzy!!!
Jak zapyta się ile masz lat? :/
Hvor gammel er du?
Hej :) dopiero zaczynam przygodę z norweskim, dzięki za Waszą stronę!
Nocna Sowa jest świetna! To wielka pomoc w nauce norweskiego. Tu jest tyle przydatnych informacji, wskazówek, przykładów. Brawo dla Marty i Marcina! Można polegać na ich wiedzy i wsparciu. Życzę wszystkim powodzenia w nauce norweskigo.
Brdzo mi odpowiada! Kjempe bra!
Robię kolejne podejście do norweskiego. Kiedyś skupiałem się bardziej na nauce słówek i całych zwrotów. Teraz zaczynam od podstaw, czyli nauki wymowy samogłosek, spółgłosek a słówka zeszły trochę na inny plan. Przekonaliście mnie, że podstawy trzeba mieć solidne :)
A teraz pytanie o wymowę litery W. Na podanych wyżej filmikach i według Waszego zapisu wymawia się to jako [dobbel we]. Natomiast mam płytę na której jest to [dobbeltwe]. Skąd ta różnica?
Jaki jest rodzajnik dla słowa książka? :) W Bokmålsordboka widnieje en/ei , natomiast w Nynorskordboka już tylko ei.
Zarówno [dåbbel-ve] i [dåbbelt-ve] są poprawne.
Krótko mówiąc, w bokmål rzeczowniki rodzaju ei są jednocześnie rodzaju en. Tzn. część Norwegów używa en, część ei. W nynorsk nie ma takiej dowolności. Jeśli rzeczownik jest ei to tylko tak powinien być używany. W Anatomii opisaliśmy to na str. 174.
Moja przygoda się zaczyna i zapowiada się interesująco:)
Przyjechałam do Norwegii w ubiegłym roku do męża, tak dobrze się tutaj poczułam jak od dawna nie czułam się w Polsce. Moje poważne problemy zdrowotne zniknęły. Postanowiłam zrezygnować z pracy w Polsce i przyjechać tutaj na dłużej. Jestem od października. Urzekła mnie tutaj przyroda czyste powietrze i bardzo otwarci ludzie.
Chciałbym nauczyć się języka aby móc porozmawiać z sąsiadem, załatwić sama niezbędne sprawy, przemieszczać się autobusami, może kiedyś podjąć pracę.
Sposób nauczania podoba mi się. Bardzo się cieszę że jest wymowa. Wierzę że z Waszą pomocą nauczę się norweskiego.
Hei, podoba mi się, super.Dzięki.
Muszę przyznać, że bardzo dobrze czyta mi się wasz Blog, zrobiliście Kawał dobrej roboty, a ja dzięki temu, mam łatwiejszy start w ten ciekawy język :) Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję!!! Tusen takk!
O jejku, fajnie to opisane. Dopiero zaczynam swoją przygodę, wiem jednak jedno – będę tutaj wracać!
Przypadkowo trafiłam na tą stronę ale super że jest. Moja przygoda z tym językiem zaczęła się w lipcu br ale kurcze ciężko mi idzie. Mam nadzieję że będzie lepiej. Pozdrawiam
Mam pytanie, jakiej odmiany norweskiego uczycie?
Potrzebuje pomocy wiec zgłaszam się , potrzebuje się dogadać
A oto i ja, studentka zakochana w norweskim klimacie.
Od długiego czasu chciałam nauczyć się tego języka, aż w końcu zaczęłam spełniać marzenie.
Jak na razie uważam, że materiałów do nauki mam aż nadto, więc jestem ucieszona i bardzo wdzięczna!
Oczywiście jednym z moich celów jest wyjazd do Norwegii (szczególnie, by zobaczyć zorzę polarną), może i to uda mi się zrealizować.
Najlepsza strona jaką widziałem ze wskazówkami jak zacząć pracowitą przygodę z językiem norweskim. Dzięki za dobre wskazówki!
Hej, właśnie rozpoczynam przygodę z norweskim i widzę, że ta strona to świetne kompedium wiedzy dla nowicjuszy! Bardzo ładnie nakierowujecie jak zacząć i jak skutecznie sie uczyc!
Hallo! Postanowiłem się zacząć przygodę z norweskim i przeglądam póki co Wasz blog. Według wskazówek sprawdzam rodzajniki w Bokmalsordboka i się zastanawiam co osoba początkująca może zrobić, gdy jest np m1 i f1. Domyślam się, że później będzie to miało dla mnie więcej sensu. Pozdrawiam!
hei,
bardzo mi się spodobał pomysł z zapisywaniem rzeczowników z rodzajnikami w osobnych zeszytach, aby lepiej utrwalić rodzajnik, ale pojawiły się pierwsze schody, kiedy w słowniku widnieją dwa rodzajniki.. jak to rozumieć?
ps. mega do mnie trafia sposób w jaki tłumaczycie <3
TAKK
Dziękuję za tę stronę! dziękuję!
Hei, ja jeszcze znalazla strone na you tube z Karense.
Wydaje sie godna polecenia
Co za złoto! Kopalnia wiedzy 🙈
Tusen takk!
Mój syn kilka lat mieszka i pracuje w Norwegii. Mąz takze przebywa w tym kraju.W czartek dolaczyłam i ja do nich.Oni rozmawiaja po norwesku , a ja nie.Jednak uwazam ze w obcym kraju jezyk to podstawa.Więc zaczynam naukę.Ppzdrawiam