Najczęściej zadawane pytania
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi poniżej, napisz do nas.
O Warsztatach
- Czym Warsztaty różnią się od innych kursów?
- Jak wygląda przykładowy plan nauki od zera?
- Czy oferujecie bardziej intensywne kursy?
- Czy mogę poznać opinie uczestników?
- Ile trwa nauka norweskiego?
- Czy muszę przygotowywać się na spotkania?
- Jestem przeziębiony. Czy mogę przyjść na zajęcia?
- Czy mogę odrobić zajęcia w innej grupie?
- Gdzie odbywają się spotkania?
- Czy otrzymam certyfikat?
- Co robicie poza nauczaniem?
Wybór kursu
- Nie wiem, który kurs wybrać: Zaczynam Mówić czy Uczę się Mówić.
- Nie wiem, który kurs wybrać: Uczę się Mówić czy Rozwijam.
- Czy jestem gotowy na Konwersacje?
- Czy Warsztaty odpowiadają poziomom A1, A2, B1 itd?
- Czy mogę zobaczyć, jak wyglądają zajęcia?
Zapisy
Płatność
- Jak wygląda płatność?
- Czy możecie wystawić fakturę na firmę?
- Czy trzeba dokupić książkę? Czy są dodatkowe koszty?
- Czym Warsztaty różnią się od innych kursów?
- Na Warsztatach nie ma stołów, bo najważniajsza jest dla nas nauka komunikacji po norwesku. Ponad 75% czasu spędzisz na używaniu języka. Wytłumaczymy Ci zagadnienie, które od razu zaczniesz używać w praktyce: budować zdania, zadawać pytania i rozmawiać.
- Nie ogranicza nas podręcznik, z którego musimy przerobić konkretne rozdziały. Skupiamy się na poprawnej wymowie, sposobach skutecznej nauki i pracy nad nawykiem uczenia się.
- Jak wygląda przykładowy plan nauki od zera?
- Pierwszy kurs to Zaczynam Mówić. Tam opanujesz najważniejsze podstawy z gramatyki, zasady wymowy, codzienne słownictwo i metody samodzielnej nauki. (4 tygodnie)
- Treningi Wymowy są doskonałą kontynuacją. Tu ćwiczymy wymowę, robimy dyktanda, czytamy opowiadania i fragmenty książek. Oprócz fonetyki będziesz dalej rozwijać słownictwo. (8–12 tygodni)
- Po takich 3 miesiącach nauki będziesz gotowy na Uczę się Mówić. Tu opanujesz czas przeszły, zaczniesz czytać gazety i dyskutować o nich. (4 tygodnie)
- Jeśli spodoba Ci się czytanie gazet, możesz kontynuować ten nawyk na Treningach Słownictwa. Na tych spotkaniach motywujemy do regularnego czytania, rozwijamy słownictwo i uczymy się użycia go w dyskusji. (8–12 tygodni)
- Po pół roku intensywnej nauki możesz dołączyć do Rozwijam. Na tym kursie połowę spotkania poświęcamy na dyskusję po norwesku na wybrany przez Ciebie temat. Przez drugą połowę ćwiczymy zaawansowane zagadnienia gramatyczne, które pomogą ubarwić Twoje wypowiedzi i zrozumieć skomplikowane teksty. (4 tygodnie)
- Na koniec zostały Konwersacje, na których używamy tylko języka norweskiego i nie tłumaczymy gramatyki. Spotkasz tu osoby na zaawansowanym poziomie, również po Bergenstest. (12 tygodni)
- To jest tylko przykład. Twój plan może wyglądać inaczej.
- Czy oferujecie bardziej intensywne kursy?
- Czy może być coś bardziej intensywnego niż codzienna nauka? Na spotkaniach pokazujemy, jak uczyć się skutecznie i dajemy dużo dodatkowych materiałów do samodzielnej pracy. Przygotuj się na intensywny miesiąc.
- Czy mogę poznać opinie uczestników?
- Jasne! Mamy całą stronę z opiniami naszych uczniów. To są prawdziwi ludzie i ich prawdziwe słowa. Po Warsztatach robimy małą sesję zdjęciową na białym tle. Dlatego wszystkie zdjęcia są w tym samym stylu. Też będziesz mógł dołączyć do tej strony po zakończonym kursie.
- Ile trwa nauka norweskiego?
- Całe życie. My jesteśmy zadowoleni, kiedy uczestnicy Warsztatów są w pełni samodzielni po pół roku nauki. Nie wiemy, ile zajmie to Tobie. Każdy jest inny i ma inne doświadczenie z językami. Naszym zdaniem ważniejszym pytaniem jest, ile radości sprawi Ci sam proces.
- Czy muszę przygotowywać się na spotkania?
- Warsztaty to nie tylko spotkania, ale też samodzielny, codzienny rozwój siebie. Nie musisz rezygnować z pracy, ale będziesz musiał poświęcić trochę czasu na codzienną naukę. Tylko w taki sposób wyciągniesz z Warsztatów pełną ich wartość.
- Jestem przeziębiony. Czy mogę przyjść na zajęcia?
- Chcemy, żeby wszyscy uczestnicy zajęć czuli się bezpiecznie i nie zarażali się jeden od drugiego. Dlatego wolimy, żebyś został w domu. Napisz do nas wiadomość, a my wyślemy Ci wszystkie materiały i ćwiczenia. Jeśli będzie taka potrzeba, umówimy się na dodatkowe konsultacje.
- Według norweskiego prawa wszystkie osoby z objawami przeziębienia powinny być przetestowane na COVID-19. Możesz zgłosić się przez helsenorge.no i tego samego dnia zrobią Ci test w feberklinikken na Twojej dzielnicy. W ciągu dwóch dni otrzymasz wynik.
- Czy mogę odrobić zajęcia w innej grupie?
- W każdym miesiącu jest tylko jedna grupa na danym poziomie. Z tego powodu nie ma możliwości odrobienia zajęć.
- Gdzie odbywają się spotkania?
- Wszystkie Warsztaty odbywają się na Majorstuen. Nasz adres to Valkyriegata 13A, ale wejście jest od strony Kirkeveien. Mapa i zdjęcie wejścia »
- Zaraz obok jest przystanek T-bane (wszystkie linie metra), autobusowy (20, 25, 28, 45, 46) i tramwajowy (11, 12, 19).
- Czy otrzymam certyfikat?
- Tak, po zakończeniu kursu otrzymasz od nas zaświadczenie. Jest ono w języku norweskim, więc możesz śmiało pochwalić się nim przed norweskim pracodawcą.
- Co robicie poza nauczaniem?
- Nad Nocną Sową pracujemy na pełen etat. Wlicza się w to prowadzenie Warsztatów, bloga, newslettera oraz innych projektów. Dużo radości sprawia nam tworzenie aplikacji internetowych. Napisaliśmy też książkę: Anatomia norweskiego.
- Nie wiem, który kurs wybrać: Zaczynam Mówić czy Uczę się Mówić.
- Do grupy Zaczynam Mówić trafiają osoby, które ukończyły jeden lub dwa poziomy w innych szkołach. Są też osoby, które dopiero przyjechały do Norwegii i nie miały wcześniej styczności z językiem, ale zależy im na intensywnej nauce. Naszą główną zasadą jest
nie porównujemy się
, dlatego poziom i staż uczestników nie ma znaczenia. Ważne jest, jaki Ty masz cel, czy wyciągasz wnioski i koncentrujesz się na swoim rozwoju. - Jeśli nie uczyłeś się nigdy poprawnej wymowy, nie jesteś pewny czasu teraźniejszego, przyszłego, lub jak budujemy pytania, to grupa Zaczynam Mówić będzie dla Ciebie odpowiednia.
- Jeśli powyższe rzeczy są dla Ciebie oczywiste – uczyłeś się wymowy i znasz czas teraźniejszy – ale nie możesz przełamać się z używaniem czasu przeszłego i chciałbyś w końcu zacząć czytać norweskie gazety, wybierz grupę Uczę się Mówić.
- Nie wiem, który kurs wybrać: Uczę się Mówić czy Rozwijam.
- Stworzyliśmy grupę Rozwijam z myślą o osobach, które dobrze czują się z norweskimi czasami, ale chciałyby budować dłuższe zdania oraz tworzyć bogate opisy miejsc i sytuacji.
- Jeśli nie czujesz się pewnie z czasem przeszłym lub szykiem zdania, powinieneś zacząć od Uczę się Mówić, bo na Rozwijam nie będziemy ich już tłumaczyli.
- Jeśli dobrze czujesz się już ze wszystkimi czasami i szykiem prostym, ale nie jesteś jeszcze gotowy na Konwersacje, wybierz grupę Rozwijam.
- Czy jestem gotowy na Konwersacje?
- Na Konwersacjach czytamy norweską prasę i dyskutujemy o wszystkich tematach, które Cię fascynują. Czy jesteś gotowy przeczytać artykuł w Aftenposten i go opowiedzieć swoimi słowami? Czy potrafisz opowiedzieć o swojej pracy i zainteresowaniach? Czy czujesz się pewnie z norweskimi czasami i szykiem zdania? Jeśli tak, Konwersacje będą dla Ciebie idealne.
- Czy Warsztaty odpowiadają poziomom A1, A2, B1 itd?
- Nie wierzymy w kategoryzację i ocenianie wiedzy. Dużo ważniejsze jest Twoje własne poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie i otwartość na nowe sytuacje. Europejskie poziomy znajomości języka niestety nie biorą tego pod uwagę. Dla nas liczy się, jak sobie radzisz w życiu, a nie na egzaminie.
- Czy mogę zobaczyć, jak wyglądają zajęcia?
- Jak poczułbyś się, gdyby ktoś przyszedł na kurs, w którym uczestniczysz i obserwował, jak sobie radzisz? Możliwe, że niektórym to nie przeszkadza, ale z szacunku do całej grupy, nie robimy otwartych zajęć. Po rozpoczęciu Warsztatów, skład grupy jest stały.
- Jak mogę dołączyć do Warsztatów?
- Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy do wybranej grupy: Zaczynam, Uczę się Mówić, Rozwijam. Nastepnie otrzymasz od nas maila z potwierdzeniem zgłoszenia. W ciągu kilki dni damy Ci znać, czy zostaniesz przyjęty na Warsztaty.
- Co mam zrobić, gdy nie ma miejsc w grupie, do której chcę dołączyć?
- Jeśli bardzo zależy Ci na konkretnym terminie, napisz do nas maila. Dodamy Cię do listy rezerwowej. Jeśli zwolni się miejsce, od razu skontaktujemy się z Tobą.
- Jak wygląda płatność?
- Po zaakceptowaniu Twojego zgłoszenia otrzymasz fakturę z danymi do przelewu. Ponieważ chcemy być fair wobec wszystkich uczestników, płatność jest z góry, przed rozpoczęciem Warsztatów. Jeśli w ciągu 7 dni nie otrzymamy Twojej płatności, przechodzimy do kolejnej osoby z listy.
- Czy możecie wystawić fakturę na firmę?
- Oczywiście. Wystarczy, że w formularzu zapisu na kurs napiszesz nazwę i numer organizacyjny firmy.
- Czy trzeba dokupić książkę? Czy są dodatkowe koszty?
- Nie ma u nas ukrytych kosztów. Na Warsztatach otrzymasz wszystkie niezbędne materiały.
- Jak mogę skontakować się z Wami?
- Jeśli masz więcej pytań, możesz napisać do nas maila na marta@nocnasowa.pl lub wiadomość na Facebooku.
Czy jesteś gotowy na nową przygodę?
Dołącz do Warsztatów norweskiego w Oslo