Det er ikke bare bare – testujemy książkę

06.07.2018 | Komentarze: 15

Napisanie podręcznika do gramatyki, to nie takie hop-siup. Właściwa kolejność informacji i wymyślenie trafnych przykładów to nasze priorytety. Postawienie się w roli osoby, która dopiero zaczyna naukę norweskiego i nie wie nic, albo osoby, która już lata temu zdała Bergenstesten, ale wciąż ma wiele pytań, to nie lada wyzwanie. Dlatego książkę testujemy ze wszystkimi: początkującymi i zaawansowanymi. Chcemy, żeby była zrozumiała dla każdego, niezależnie od poziomu języka.

Mamy już za sobą pierwsze spotkania z naszymi dzielnymi beta-testerami. Każdy dostaje rozdział do czytania i zaznacza wszystkie możliwe uwagi, wątpliwości, pytania. Później o tym dyskutujemy.

Pierwsze wrażenia są naprawdę pozytywne, co ogromnie nas cieszy i daje wielką motywację do dalszego pisania. Jesteśmy pod wrażeniem, że nasi testerzy tak długo potrafią czytać w skupieniu i zaciekawieniu (a nie ukrywajmy, to przecież gramatyka, przy której trzeba sporo myśleć – nie lekki kryminał). Otrzymaliśmy też sporo cennej krytyki. Możemy na nią liczyć, bo spora część osób testujących, to po prostu nasi przyjaciele, którzy nie boją się najdziwniejszych uwag. Bardzo im za to jesteśmy wdzięczni.

Testowanie to zupełnie coś innego niż jedynie profesjonalna korekta książki już po napisaniu. Taka oczywiście też będzie, ale to na koniec. Teraz dajemy sobie czas na przyjaźniejsze wyjaśnienia, trafniejsze przykłady i dodanie kolejnych pytań.

Zależy nam, żeby ta książka rzeczywiście była pomocna. To nie ma być zbiór nudnych zasad i tabel gramatycznych, który będzie się kurzył na półce. Czy będzie dla wszystkich interesująca? Tego nie wiemy. Za to dzięki takim testom obserwujemy, które fragmenty są zabawne, a które wywołują większy wysiłek. Dowiadujemy się, nad czym mamy dalej pracować, a co możemy uznać za dobrze przyjęte. Jeśli zadowoleni będą nasi uczniowie, to i my będziemy zadowoleni.

Ładne wyrazy Dobre przykłady Co brali No jest

Jeśli masz ochotę dołączyć do testów, to daj nam znać w mailu lub komentarzu. Spotykamy się regularnie do końca lipca, u nas na Majorstuen.