Świeża prasa
Czy chciałbyś czytać codzienną prasę po norwesku? Jest to nie tylko dobry sposób, by być na bieżąco, ale też świetna okazja do nauki języka. Przekonaj się, że można czytać prasę od samego początku nauki.
Dlaczego tak trudno znaleźć coś ciekawego do czytania? Czyżby brakowało interesujących stron po norwesku?
Niestety to błędne koło i jeśli nie zdecydujesz się, by poświęcić swój czas na samodzielną ocenę treści, to nigdy nie dowiesz się, czy coś jest warte uwagi.
Nie chodzi o to, żeby posiadać całą listę linków do norweskich gazet, ale o to, żeby zająć się regularnym czytaniem chociaż jednej z nich. A najlepiej tej, która Cię naprawdę interesuje.
Spośród tak wielu norweskich pism publikowanych w Internecie, musi znaleźć się coś, co przypadnie Ci do gustu.
Jak polubić norweską prasę?
Każda gazeta jest pisana innym żargonem. Jest to związane z tym, że są skierowane do różnych odbiorców.
Proponuję byś zaczął swoje poszukiwania od krótkich i łatwych artykułów (krok 1 i 2). Dzięki temu nie zniechęcisz się już na wstępie. To szczególnie ważne kiedy zamierzasz wypracować nawyk systematycznego uczenia się.
Istotną rzeczą jest dobranie takiej prasy, która będzie najszybciej rozwijała Twój język. Czytanie artykułów na zbyt niskim poziomie sprawi, że będziesz więcej powtarzać niż rozwijać. Z kolei zbyt wysoki poziom pozbawi Cię przyjemności czytania, bo znaczną część czasu poświęcisz na zaglądanie do słownika.
Jednym słowem, czytaj takie artykuły, które są dla Ciebie wymagające. Nie musisz rozumieć każdego słowa. Wystarczy, że będziesz wiedzieć, o czym jest mowa.
Żeby łatwiej było Ci określić Twój poziom, przejdź przez poniższe kroki. Zatrzymaj się na tym, który jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. W przyszłości zrobisz kolejny krok i zaczniesz czytać trudniejsze artykuły.
Krok 1
Zacznij od Nyheter i bilder. To teksty na bardzo podstawowym poziomie, które są skrótami wiadomości z norweskiej prasy. Są przygotowane specjalnie dla uczących się języka norweskiego – czyli właśnie dla Ciebie.
Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że każde słowo artykułu jest ilustrowane. Dzięki temu nie musisz zaglądać ciągle do słownika. Możesz cieszyć się samym czytaniem lub dodatkowo zapisywać nowe słowa na fiszkach.
Krok 2
Następnym krokiem jest Klar Tale. Choć nie ma tu już ilustracji do każdego słowa, artykuły także napisane są łatwym językiem. Teksty są często krótsze od oryginalnych artykułów, dzięki temu łatwiejsze do czytania dla początkujących.
Po kilku tygodniach systematycznego czytania tych artykułów, powinieneś przejść na kolejny poziom.
Krok 3
VG i Dagbladet to tabloidy, w których znajdziesz wiele zdjęć, duże nagłówki i krótkie teksty. Choć treść artykułów nie jest uproszczona jak w przypadku Klar Tale, są dość łatwe i często bardzo ogólne.
Można je porównać z polskim Faktem czy Super Ekspresem. Dowiesz się tam dużo o norweskich gwiazdach i salonach, ale też przeczytasz o sporcie i politycznych aferach.
Krok 4
Spróbuj znaleźć lokalną gazetę w miejscu Twojego zamieszkania (albo wymarzonym miejscu w Norwegii). Jest ich naprawdę wiele, bo gazety są wspierane przez norweski rząd. Dzięki temu, nawet mniejsze miejscowości posiadają swoje lokalne dzienniki lub tygodniki.
Lokalne gazety są pisane “normalnym” językiem. Znajdziesz w nich wiele krótkich artykułów dotyczących drobnych zdarzeń, które będą idealne na rozgrzewkę w czytaniu.
Krok 5
To już ostatni krok. Jest najprzyjemniejszy, bo pozwala na zgłębienie interesującego Cię tematu. Ogólnokrajowe dzienniki rozpisują się o polityce, przeprowadzają długie wywiady i rozmowy, a także przedstawiają szczegółowe analizy. Znajdziesz wśród nich gazety takie, jak Aftenposten, Dagens Næringsliv, Adressa lub stronę internetową norweskiej telewizji NRK. Możesz też czytać tylko pozytywne wiadomości, które NRK zebrało w Lyspunkt.
Jeśli wolisz zająć się wąską dziedziną, warto poszukać tematycznych magazynów np. z ekonomii czy designu. Jeśli lubisz chcesz poczytać o wydarzeniach muzycznych i wydarzeniach kulturowych, wejdź na Natt og Dag. O kulturze, modzie i sztuce przeczytasz na Plnty. Fani nowych technologii na pewno znajdą coś dla siebie na Tek.no albo Dagens IT. Jeśli chcesz poczytać o wychowaniu dzieci w Norwegii, sprawdź Foreldre.no. O najnowszych badaniach naukowych dowiesz się na forskning.no, a wiele tradycyjnych czasopism naukowych jest dostępna przez Idunn.
Język występujący w tego typu magazynach bywa specjalistyczny. Jednak powiązany z Twoimi zainteresowaniami, powinien Cię tylko zaciekawić.
Podsumowując
Im więcej czytasz po norwesku, tym więcej znajdujesz stron i gazet, które Cię interesują.
Im bardziej Cię zaciekawią i zafascynują, tym chętniej będziesz do nich regularnie sięgał.
Postaraj się, aby czytanie po norwesku stało się czymś tak naturalnym, że nie będziesz już tego postrzegał jako naukę.
Czy znasz inne ciekawe miejsca w Internecie? Może masz już ulubione magazyny lub norweskie blogi?
Twój komentarz
Komentarze:
Dzięki za wspaniałe wskazówki ;)
Bardzo sie ciesze, ze natrafilam na Wasza strone.
Witam ! Zwracam się z gorącą prośbą o wolne czytanie przez lektora zdań norweskich. Jestem początkujący w nauce języka norweskiego. Przez szybkie czytanie nie mogę przeczytać samodzielnie zdań. Bardzo dobra jest metoda na polegająca na tym, że czyta się wolno wyraz po wyrazie a później całe zdanie. Ta metoda jest stosowana na You – Tube. Pozdrawiam serdecznie.. Czesław
Jeśli jesteś na początku nauki to z zaproponowanej przez nas prasy najlepiej Ci się sprawdzi krok 1. Na Nyheter i bilder teksty są także wolno czytane. Może nie w taki sposób, o jakim piszesz, ale sądzę, że można z nich skorzystać. Jeśli znalazłeś filmy na You Tube, które przypadły Ci do gustu, to też świetnie. O to właśnie chodzi, żeby uczyć się z różnych źródeł.
Witam ! Marto masz rację, odnośnie tego, że trzeba uczyć się z różnych źródeł. Jednak są to teksty nie dla początkujących. . Czy w języku norweskim są jakieś zasady czytania wyrazów, całych zdań? W czasie czytania artykułów przez lektora zanikają dźwięki. Lektorka czyta część wyrazu i następnie drugą jego część łączy z następnym wyrazem . czy wiesz o co mi chodzi?
Dla przykładu przeczytaj zdania, które teraz zacytuję .. Nadmieniam, że są one zaczerpnięte z Twojej strony.
Hestekjttet kan inne holde farlige medisine..
Slutt for Aksel og Tone
Tone har Flyttet ut av huset deres
Arbeidertiet vii lete etter oolje utenfor Lofoten. Mange frykter det kan odelegge naturen
Jak się czyta te wyrazy? Jeszcze jedno pytanie.. które litery się wymawia a które nie w długim ciągu wyrazów w zdaniu
Zauważyłem też , że samogłoskę – ” e ‘ ‘ różnie się wymawia na końcu wyrazu. Lektorzy wymawiają ją albo jako samogłoskę – e – albo jako samogłoskę – a – Napisz mi Marto jak naprawdę się czyta samogłoski i spółgłoski w zdaniach. Gdyby lektorka wolno czytała nie byłoby tych problemów. Pozdrawiam… Czesław
p.s. – Na stronach internetowych czytałem, że wymawianie norweskich dźwięków jest bardzo trudne. Ich autorzy mają chyba rację.
Te zdania nie pochodzą z Nocnej Sowy. Czy znalazłeś je na NYB? Jeśli tak, to są one czytane przez program do syntetycznej mowy, a nie lektora. Odnośnie lektorów, to możesz spotkać się z różną wymową. W Norwegii jest kilkaset dialektów. Wydaje mi się, że masz złe podejście do nauki, bo z jednego materiału próbujesz uczyć się wszystkich aspektów języka. W tym artykule podałam linki, które mają pomóc w nauce czytania ze zrozumieniem i rozwoju słownictwa. Fonetyka to zupełnie inny temat. Zacznij od wymowy samogłosek, pojedynczych wyrazów, a dopiero później całych zdań. Więcej o nauce fonetyki.
Panie Czesławie-
1. Jak się dobrze poszuka to można nabyć odtwarzacz mp3 z funkcją spowalniania wymowy np.: Lark_life, Transcend MP330 (conrad.pl) ale wybrane modele, trzeba koniecznie zapytać o to sprzedawcę, pomimo iż tak opisał na swojej stronie . Mogą też posiadać możliwość zaznaczenia danego odcinka ciągłego odtwarzania utworu A-B.
2. Program na komputer VLC http://www.dobreprogramy.pl/VLC-media-player,Program,Windows,13060.html
3. Osobiście przerabiam mp3 programem Audacity http://www.dobreprogramy.pl/Audacity,Program,Windows,11826.html
jest bardzo dobry do tego celu i odsłuchuję na odtwarzaczu mp3. Jako początkujący regularnie odsłuchuję ze śledzeniem tekstu nie pojedyncze wyrazy, ale całe strony. Często używane wyrazy będą się powtarzały co jakiś czas. Zauważyłem, że co lektor to trochę inaczej wymawia
4. Może pod tym linkiem uda się wybrać Panu Czesławowi coś interesująco:
http://www.dobreprogramy.pl/167794,maaaniek,UlubioneProgramy.html
5. Fiszki- może to Panu przypadnie do gustu:
http://www.fiszki.pl/jezyk-norweski/fiszki-audio/podstawowy/produkt,fiszki-audio-mp3-do-pobrania-j-norweski-slownictwo-1,71610971,1.html
ad.3. wybieram z całości fragment i staram się zapamiętać jego znaczenie.
Zdecydowanie polecam ten sposób! Ja najbardziej lubię czytać Klar Tale, a w drodze do pracy słucham norweskich wiadomości w formie mp3 pobranych z tego portalu :)
Właśnie. Dzięki Marto, że o tym przypomniałaś. Możliwość odsłuchania tych artykułów to dla nas – uczących się języka, ogromny atut. Ja też ciągle uważam Klar Tale za świetną stronę. Nie jest za trudna, a systematyczne jej czytanie bardzo rozwija słownictwo.
Świetny wpis, dzięki za masę wskazówek! ;) Klartale odwiedzam już jakiś czas, ale nie wiedziałam, że można tam także odsłuchiwać wiadomości! Natomiast o Nyheter i bilder nie miałam zielonego pojęcia!
sama pawda z tym czytaniem gazet, sama znalazłam lokalną gazetę i to tak chętnie się czyta co dzieje sie w okolicy…czuję się jak w domu w Pl…..
Dokładnie tak. Śledzenie lokalnej prasy pozwala nam czuć się jak u siebie w domu. Po to się uczymy języka. :)
Witam serdecznie,
Czy mogę prosić o podpowiedź – chodzi mi o norweska stronkę o podróżach, czy znacie jakaś godna polecenia? Planuje się również z jej pomocą uczyc języka:) od 2 tygodni jestem w Norwegii i tu zaczęłam się uczyć języka na dobre samodzielnie – bo tak lubię najbardziej. Po polsku i po angielsku uwielbiam czytać o podróżach, myślę więc, że jeżeli znajdę coś absorbującego w tej tematyce po norwesku, to może mi znacznie ułatwić naukę ;)
Sama też szukam oczywiście, ale z racji doświadczenia może podpowiecie mi cos o czym nie pomyślałam:)
Dziękuję
Natalia
Polecam ut.no i visitnorway.com. Jak znajdziesz coś lepszego, to podziel się z nami. :)
Ja mam problem ze znalezieniem materiałów do słuchania…Chciałabym słuchać, ale również mieć tekst do takiego materiału, którego słucham… Podoba mi się Klar Tale, jest tam opcja: Hør Klar Tale, ale nie mogę znaleźć konkretnego artykułu, który jest czytany ;( Może ktoś doradzi mi jak to znaleźć.. ;)
Tak jak już ktoś napisał należy Wam się medal za bezinteresowną pomoc w nauce języka. Wasze metody oraz sposób tłumaczenia niejednokrotnie skomplikowanych kwestii gramatycznych jest niesamowicie łatwo przyswajalny. I te wszystkie wskazówki, linki, nowinki które podsyłacie sa genialne! Właśnie czytam sobie Nyheter i bilder:) Sama pewnie nigdy bym na tą strone nie trafiła. Żałuję tylko że mieszkam tak daleko od Oslo – chętnie zapisałabym się na Wasze zajęcia. Ale mimo to będę kontynuowała z Wami nauke norweskiego. Dzieki za to co robicie. Z Nocną Sową nauka to przyjemność:)
Nigdy nie oczekujemy podziękowań, ale naprawdę bardzo nam miło, kiedy ktoś docenia naszą pracę. Dziękujemy za komentarz i do zobaczenia (bo pewnie gdzieś się jeszcze spotkamy w dyskusjach pod artykułami). :)
Witam,
Potrzebuje pomocy w znalezieniu gazety po norwesku o tematyce rolniczej. Najlepiej najbardziej znanej w Norwegii. Pozdrawiam
Zacznij o tych:
Witam ! Z przykrością muszę napisać, że strona – Om Nyheter i Bilder nie działa !!!! Nie ma głosu. Wejścia w ustawienia nic nie daje.
Dzięki za ten zbiór :)
Kolega z pracy polecił mi też https://www.digi.no/ w tematyce technologicznej/IT
Hey,
A czy jakieś artykuły lub gazetę o tematyce pożarowej ? :-)
Oraz psychologicznej?
Projektowaniu wnętrz? :-)
Hei,
Poszukaj w wyszukiwarce http://blogg.no
Pozdrawiam!