Świeża prasa

Czy chciałbyś czytać codzienną prasę po norwesku? Jest to nie tylko dobry sposób, by być na bieżąco, ale też świetna okazja do nauki języka. Przekonaj się, że można czytać prasę od samego początku nauki.

Dlaczego tak trudno znaleźć coś ciekawego do czytania? Czyżby brakowało interesujących stron po norwesku?

czytanie norweskiej prasy
Nie znam ciekawych stron, bo nie czytam po norwesku.
Nie czytam po norwesku, bo nie znam ciekawych stron.

Niestety to błędne koło i jeśli nie zdecydujesz się, by poświęcić swój czas na samodzielną ocenę treści, to nigdy nie dowiesz się, czy coś jest warte uwagi.

Nie chodzi o to, żeby posiadać całą listę linków do norweskich gazet, ale o to, żeby zająć się regularnym czytaniem chociaż jednej z nich. A najlepiej tej, która Cię naprawdę interesuje.

Spośród tak wielu norweskich pism publikowanych w Internecie, musi znaleźć się coś, co przypadnie Ci do gustu.

Jak polubić norweską prasę?

Każda gazeta jest pisana innym żargonem. Jest to związane z tym, że są skierowane do różnych odbiorców.

Proponuję byś zaczął swoje poszukiwania od krótkich i łatwych artykułów (krok 1 i 2). Dzięki temu nie zniechęcisz się już na wstępie. To szczególnie ważne kiedy zamierzasz wypracować nawyk systematycznego uczenia się.

Istotną rzeczą jest dobranie takiej prasy, która będzie najszybciej rozwijała Twój język. Czytanie artykułów na zbyt niskim poziomie sprawi, że będziesz więcej powtarzać niż rozwijać. Z kolei zbyt wysoki poziom pozbawi Cię przyjemności czytania, bo znaczną część czasu poświęcisz na zaglądanie do słownika.

Jednym słowem, czytaj takie artykuły, które są dla Ciebie wymagające. Nie musisz rozumieć każdego słowa. Wystarczy, że będziesz wiedzieć, o czym jest mowa.

Żeby łatwiej było Ci określić Twój poziom, przejdź przez poniższe kroki. Zatrzymaj się na tym, który jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. W przyszłości zrobisz kolejny krok i zaczniesz czytać trudniejsze artykuły.

Krok 1

Zacznij od Nyheter i bilder. To teksty na bardzo podstawowym poziomie, które są skrótami wiadomości z norweskiej prasy. Są przygotowane specjalnie dla uczących się języka norweskiego – czyli właśnie dla Ciebie.

Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że każde słowo artykułu jest ilustrowane. Dzięki temu nie musisz zaglądać ciągle do słownika. Możesz cieszyć się samym czytaniem lub dodatkowo zapisywać nowe słowa na fiszkach.

Krok 2

Następnym krokiem jest Klar Tale. Choć nie ma tu już ilustracji do każdego słowa, artykuły także napisane są łatwym językiem. Teksty są często krótsze od oryginalnych artykułów, dzięki temu łatwiejsze do czytania dla początkujących.

Po kilku tygodniach systematycznego czytania tych artykułów, powinieneś przejść na kolejny poziom.

Krok 3

VGDagbladet to tabloidy, w których znajdziesz wiele zdjęć, duże nagłówki i krótkie teksty. Choć treść artykułów nie jest uproszczona jak w przypadku Klar Tale, są dość łatwe i często bardzo ogólne.

Można je porównać z polskim Faktem czy Super Ekspresem. Dowiesz się tam dużo o norweskich gwiazdach i salonach, ale też przeczytasz o sporcie i politycznych aferach.

Krok 4

Spróbuj znaleźć lokalną gazetę w miejscu Twojego zamieszkania (albo wymarzonym miejscu w Norwegii). Jest ich naprawdę wiele, bo gazety są wspierane przez norweski rząd. Dzięki temu, nawet mniejsze miejscowości posiadają swoje lokalne dzienniki lub tygodniki.

Lokalne gazety są pisane “normalnym” językiem. Znajdziesz w nich wiele krótkich artykułów dotyczących drobnych zdarzeń, które będą idealne na rozgrzewkę w czytaniu.

Krok 5

To już ostatni krok. Jest najprzyjemniejszy, bo pozwala na zgłębienie interesującego Cię tematu. Ogólnokrajowe dzienniki rozpisują się o polityce, przeprowadzają długie wywiady i rozmowy, a także przedstawiają szczegółowe analizy. Znajdziesz wśród nich gazety takie, jak Aftenposten, Dagens Næringsliv, Adressa lub stronę internetową norweskiej telewizji NRK. Możesz też czytać tylko pozytywne wiadomości, które NRK zebrało w Lyspunkt.

Jeśli wolisz zająć się wąską dziedziną, warto poszukać tematycznych magazynów np. z ekonomii czy designu. Jeśli lubisz chcesz poczytać o wydarzeniach muzycznych i wydarzeniach kulturowych, wejdź na Natt og Dag. O kulturze, modzie i sztuce przeczytasz na Plnty. Fani nowych technologii na pewno znajdą coś dla siebie na Tek.no albo Dagens IT. Jeśli chcesz poczytać o wychowaniu dzieci w Norwegii, sprawdź Foreldre.no. O najnowszych badaniach naukowych dowiesz się na forskning.no, a wiele tradycyjnych czasopism naukowych jest dostępna przez Idunn.

Język występujący w tego typu magazynach bywa specjalistyczny. Jednak powiązany z Twoimi zainteresowaniami, powinien Cię tylko zaciekawić.

Podsumowując

Im więcej czytasz po norwesku, tym więcej znajdujesz stron i gazet, które Cię interesują.

Im bardziej Cię zaciekawią i zafascynują, tym chętniej będziesz do nich regularnie sięgał.

Postaraj się, aby czytanie po norwesku stało się czymś tak naturalnym, że nie będziesz już tego postrzegał jako naukę.

Czy znasz inne ciekawe miejsca w Internecie? Może masz już ulubione magazyny lub norweskie blogi?