Jak przyspieszyć naukę języka?

Zadbaj o odpowiedni dobór materiałów, z których się uczysz. To ich poziom trudności wpływa na szybkość Twojej nauki języka.

Czy spotkałeś się kiedyś z uczuciem dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczenia, które przewyższało Twoje umiejętności językowe? Ja wielokrotnie. Takie uczucie, szczególnie jeśli jest zbyt silne, powoduje obniżenie motywacji. Z drugiej strony, jeśli w nim wytrwasz, to z pewnością zrobisz duże postępy.

Z kolei przy wykonywaniu ćwiczenia, którego poziom jest za niski w stosunku do Twoich umiejętności, łatwo się znudzisz i ponownie zniechęcisz.

Gdzie leży złoty środek?

Mihaly Csikszentmihalyi (niezłe nazwisko, prawda?) zaobserwował ciekawą zależność, którą można przedstawić za pomocą prostego wykresu.

jak-przyspieszyc-nauke-jezyka
Uproszczony wykres zaproponowany przez Jesse Schell pokazujący stosunek umiejętności do poziomu trudności zadania.

Zgodnie z nim, najbardziej efektywna nauka jest wtedy, gdy wychodzisz poza strefę komfortu, nie przekraczając jednak granicy, w której czujesz się bezsilnie.

W takich warunkach możesz podczas nauki osiągnąć flow – stan polegający na całkowitym oddaniu się danej czynności i osiągnięciu przy tym maksymalnej efektywności i satysfakcji.

Jak kontrolować flow?

Rozważmy dwie sytuacje.

  1. Robisz ćwiczenia, które są dla Ciebie proste.
    Wyobraź sobie, że rozwijasz konkretne zagadnienie (np. uczysz się prawidłowego użycia jo), które nie jest już dla Ciebie zbyt wielkim wyzwaniem. Czujesz, jak coraz bardziej wzrastają Twoje kompetencje z tego tematu. Dochodzisz do momentu, w którym zrobienie kolejnego ćwiczenia na tym samym poziomie byłoby niczym więcej, jak tylko nudną pracą. Żeby ponownie zapewnić sobie szybki postęp, należy podwyższyć poziom trudności (np. kontynuować zadanie na jo, ale z użyciem bardziej skomplikowanych konstrukcji).
  2. Robisz ćwiczenia, które są dla Ciebie wyzwaniem.
    Innym razem możesz zdecydować się na podjęcie wyzwania (np. pisania dziennika, rozmowy w obcym języku, czytania norweskiej prasy lub książki). Jeśli Twoje umiejętności nie są jeszcze na tyle wysokie, by z łatwością tego typu zadanie wykonać, stawiasz się w niekomfortowej sytuacji. Możesz czuć niepokój. Jeśli to uczycie nie jest zbyt przytłaczające, to Twoje postępy nabierają tempa i masz dużą szansę na osiągnięcie flow.

Na którą z tych dróg zwykle się decydujesz?

Czy rozwijasz swoje kompetencje językowe, nudząc się od czasu do czasu? Czy jesteś na tyle odważny, by postawić sobie czasem zbyt wysoką poprzeczkę?

Oba te podejścia mogą być efektywne, jeśli są kontrolowane. Oba są też zgodne z filozofią The Hard Way, której celem jest przecież uzyskanie jak najlepszych rezultatów z nauki.

Wybieraj wyzwania

Każdy od czasu do czasu potrzebuje tej wolniejszej drogi. Gdy chcesz robić powtórki, starasz się osiągnąć w czymś perfekcję albo chcesz uczyć się krok po kroku, robisz to pomału.

Jednak jeśli zależy Ci na czasie, to zawsze wybieraj takie metody, które będą stanowiły dla Ciebie wyzwanie (punkt 2).

Zaakceptuj dyskomfort, jaki towarzyszy wykonywaniu trudnego zadania, a wtedy przestanie on mieć znaczenie. To wymaga czasem wielu prób, ale satysfakcja, jaką osiągniesz jest warta ich podjęcia.

Każdy kto choć raz osiągnął flow, doświadczył wcześniej nudy i niepokoju. Kluczem jest odpowiedni dobór materiałów i tylko Ty sam możesz ocenić, które będą właściwe na etapie nauki, na którym jesteś dziś.