Do słuchania po norwesku
Podcasty i audycje po norwesku w jednym miejscu. Przygotowaliśmy jedno duże zestawienie, żeby pomóc Ci otoczyć się językiem i rozwinąć zainteresowania.
Mimo, że uwielbiam czytać książki i uważam je za najlepszą metodę rozwijania słownictwa, to wiem, że nie wszyscy mają podobnie. Niektórzy wolą po prostu słuchać i zapamiętywać jak najwięcej. Najlepsi w tej umiejętności są często dyslektycy (nie wspominając już o niewidomych), którzy z powodu trudności z czytaniem, szukają innych form zdobywania wiedzy. W taki sposób swoją wadę przeradzają w cenną i rzadką umiejętność – dobrej koncentracji i pamięci, nawet przy jednokrotnym usłyszeniu.
W czasach gdy chodziliśmy do szkoły podcasty nie były popularne. Wtedy zazwyczaj słuchaliśmy nauczyciela lub wykładowcy, z większym lub mniejszym zainteresowaniem. Robiliśmy notatki, z których uczyliśmy się później lub nie, ale sam fakt zapisywania wymuszał lepszą koncentrację.
Teraz czasy się zmieniły i o wiele więcej ciekawych narzędzi mamy na wyciągnięcie ręki. Podcasty to taka prosta metoda: włączasz i słuchasz. Odcinasz się przy tym od świata i koncentrujesz na znaczeniu płynącym ze słów.
Dla mnie podcasty najlepiej sprawdzają się w podróży. Należę do tych osób, które w samolocie lub autobusie nie mogą czytać. Ale nic straconego, bo właśnie wtedy najlepiej sprawdzają się podcasty. Mogę się czegoś nauczyć, a droga mija przyjemniej i szybciej.
Podcastów są tysiące. Poniżej znajdziesz proponowaną przez nas listę, ale nie mamy nic przeciwko, jeśli rozwiniesz ją o swoje ulubione miejsca do słuchania. Jeśli choć jeden przypadnie Ci do gustu, to wystarczy by mnie ucieszyło. Przy wyborze kieruj się swoimi zainteresowaniami, bo wtedy jest szansa, że wciągniesz się w regularne słuchanie.
Klar Tale
Czy da się słuchać podcastów, kiedy jesteś początkujący?
Jest to spore wyzwanie, ale możesz zacząć od Klar Tale, bo tu możliwe jest połączenie tekstu i nagrania.
Klar Tale to tygodnik dla uczących się norweskiego, który polecamy na pierwszy kontakt z norweską prasą. Podcast to te same artykuły, ale czytane na głos. Jest to dobre uzupełnienie nauki, bo poznajesz prawidłową wymowę nowych słów (działa najlepiej przy kilkukrotnym słuchaniu – wiadomo).
Wszystkie odcinki: SoundCloud
Gdy znudzą Cię krótkie informacje ze świata, wybierz coś ambitniejszego.
Ungdomspodden
Podcast dla młodzieży poruszający ważne tematy np.: Jak mogę pomóc przyjacielowi? Jak osiągnąć swoje cele? Czy sex jest przereklamowany? Co oznacza, że Even jest maniakalny? (chodzi o serial Skam) Zmartwienia: skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Nie wiem, czy jesteś w grupie młodzieży, ale może za to masz dorastające dziecko. Wtedy problemy norweskiej młodzieży powinny Cię zaciekawić.
Wszystkie odcinki: SoundCloud | iTunes
Abels tårn
Badacze przedzierają się przez gąszcz faktów, by poznać odpowiedzi na nurtujące pytania, nadesłane wcześniej przez słuchaczy. Abels tårn to 50 minutowe dyskusje, raz w tygodniu, z humorem i ciekawym, krytycznym spojrzeniem. Sprawdź czy odpowiada Ci taka forma!
Kan man bli smart i én hjernehalvdel?
Hver uke gjør vi opptak av ekstraspørsmål. Her er et knippe av de siste.
Hadde Jesus identisk DNA som Maria?
Hvis Jesus var resultat av jomfrufødsel, hadde han da identisk DNA som Maria?
Wszystkie odcinki: NRK | iTunes
Ekko
Ciekawy program radiowy nadawany między 9:00 a 11:00 w NRK P2 przez 6 dni w tygodniu. Jest więc czego słuchać. Przypadnie Ci do gustu, jeśli Abels tårn jest w Twoich klimatach i masz ochotę na więcej.
Kjapp kaffe med snorkespesialist
Lyden som skjærer igjennom søvnen som en motorsag. Flere av oss gjør det, eller har en partner som gjør det. Søvnspesialist, Harald Hrubos-Strøm, har skrevet doktorgraden sin om nettopp snorking og vi tar en kjapp kaffe med han.
Ken ville slutte å lyve
Hvor ofte lyver du egentlig? Kanskje du ikke sier noe som er direkte løgn, men bare pynter litt på sannheten? Eller bare unnlater å si noe? I dag skal vi treffe en fyr som plutselig la merke til at han gjorde det ganske ofte. Så, han bestemte seg for å slutte. Hvordan blir egentlig livet uten en eneste liten hvit løgn?
Wszystkie odcinki: NRK | iTunes
Ingefær
Prawdopodobnie najpopularniejszy norweski podcast o zdrowiu. W każdym odcinku Sara zaprasza ciekawego gościa, z którym rozmawia o diecie, treningach, nawykach, jelicie drażliwym, problemach skórnych, pewności siebie, relacjach itp. Zajrzyj, może akurat coś trafi w Twoje zainteresowania.
Wszystkie odcinki: saralossius.no | iTunes | Acast
Sterkere
Aktualności związane z treningiem i żywieniem. Przydatne, gdy chcesz sprawniej porozumiewać się po norwesku na siłowni i być może ćwiczyć mądrzej. Przyjemne z pożytecznym. :)
Wszystkie odcinki: iTunes | CastBox
Foreldrerådet
O trudnych, pięknych i wymagających stronach bycia rodzicem. Thea rozmawia z ekspertami o refluksie, smoczkach, śnie (albo raczej jego braku), podróżowaniu z dzieckiem, karmieniu, dziadkach. Rodziców nie trzeba chyba dwa razy namawiać. ;-)
Wszystkie odcinki: theaklingenberg.no | iTunes
Dinepenger
Porady ekonomiczne dotyczące domowych oszczędności, inwestycji, ubezpieczeń, spadku, kredytu mieszkaniowego. Jak oszczędzić zmieniając dostawcę prądu w Norwegii? O czym warto wiedzieć zanim kupisz “hyttę”? Czym jest kryptowaluta? Jak przygotować się na kryzys ekonomiczny? Bez wątpienia ważne tematy. Jeśli lubisz taką tematykę, to śmiało, do dzieła!
Wszystkie odcinki: dinepenger.no | iTunes
Du puster for fort
Nowy podcast dotyczący ratownictwa medycznego prowadzony przez jednego z ratowników. Rozmowy z ekspertami o pierwszej pomocy, karetkach w Norwegii, przebiegu badań. Świetne miejsce dla osób związanych ze służbą zdrowia.
Wszystkie odcinki: PodBean | iTunes
Noia – en podcast om angst
Zaciekawi na pewno psychologów, ale przypuszczamy, że też dużo szersze grono. Prowadzący program miał jakiś czas temu napady paniki i dlatego zaczął zastanawiać się, jak to jest u innych. Poprzez podcast pomaga osobom z podobnymi problemami. Projekt jest wspierany przez Radę Zdrowia Psychicznego w Norwegii. Wiesz, w Norwegii to nie jest takie tabu jak w Polsce.
Wszystkie odcinki: noiapodcast.no | iTunes | SoundCloud
Dialogisk
Dłuższe, ponad godzinne dyskusje dwóch prezenterów na najróżniejsze tematy: religie, granice humoru, wychowanie dzieci, Black Mirror, fobie itd. Kopalnia tematów – zacznij od jednego, który Cię zaciekawi.
Episode 131: Hvit statistikk
Utenom de åpenbare krisene som har oppstått den siste uka er det også krisestemning når Gunnar er tom for Cola Zero. Illeluktende urin, mango Lassi og grillet asparges får likevel vike når Dag og Gunnar tar for seg andre vel så viktige aktuelle tema. Vi kommer ikke utenom å diskutere demonstrasjonene som skjer i USA og hvordan det har påvirket Norge og verden. Hvem blir skutt oftest av politiet av svarte eller hvite? Finnes det rasisme i Norge? Har John Oliver noe han skulle ha sagt? Transdebatten og mensen har plutselig blitt et hett tema igjen, og er vi helt sikre på at det kun er kvinner som blør?
Episode 123: Koronspirasjonsteorier
Konspirasjonsteoriene florerer i takt med pandemien og enkelte samlere der ute prøver stadig å konvertere Gunnar og resten av oss. 5G, vaksiner, chemtrails og GMO har aldri vært farligere enn nå! Ikke siden 4G kom i hvertfall.. Men hvem er disse folka som tror på sånt? Mens noen samler på konspirasjonsteorier, samler Dag og Gunnar på kalorier og priser seg lykkelige over at sosiale tilstelninger forbys.
Wszystkie odcinki: iTunes |Podtail
Twoja kolej
Czy możesz podzielić się swoim ulubionym podcastem w komentarzu? Czy podoba Ci się taka forma nauki?
Twój komentarz
Komentarze:
Polecam rowniez:
https://www.obforum.no/podkast
Bardzo ciekawe. Dzięki.
Jesteście po prostu wspaniali! WSPA – NIA – LI! Tyle wartościowych materiałów, tyle rad, tyle cudownych pomysłów! Aż wstyd, że tak mało mam w sobie zawziętości, żeby się zająć tym norweskim porządnie…
Mamy nadzieję, że jednak kiedyś porządnie skorzystasz z tych materiałów. Będą tu czekały. :)
Ludzie, jesteście wspaniali, zafascynowałem się norweskim i to w jak banalny sposob tłumaczycie gramatykę powoduje, że chłonę jak gąbka, w dodtku ten estetyczny i schludny uklad strony wszystko ułatwia <3
planowaliscie z tego jakos zarabiac?
Na początku nie planowaliśmy na tym zarabiać. Był tylko blog i dzielenie się metodami nauki. W tej chwili prowadzimy Warsztaty norweskiego w Oslo, na których zarabiamy, a blog jest uzupełnieniem naszej pracy. Role się odwróciły z naszego punktu widzenia. Parząc ze strony czytelników niewiele się zmieniło. Nadal wszystko jest za darmo, dodajemy nowe wpisy, gdy czas nam na to pozwala i cieszymy się, że coraz większe grono może z tego skorzystać.
https://www.podomatic.com/podcasts/karense
Polecam baaaardzo
Dzięki. Nie znaliśmy. :)
Świetny podcast o zdrowiu psychicznym, również polecam! http://piaogpsyken.com/episoder/ A Wy… jesteście niezastąpieni! Już zasubskrybowałam 3 nowe podcasty, które poleciliście w tym zestawieniu. Nocna Sowo, dziękuję za wszystko, co dla nas robicie! <3
Cała przyjemność po naszej stronie. Wielkie dzięki za świetny link i do bloga też – piękny!
Świetne zestawienie, dziękuję! Uczę się norweskiego już prawie 3 lata, niestety nadal w Polsce i cały czas myślę sobie, że jeszcze nie czas na słuchowiska, bo nadal wiele nie umiem i najzwyczajniej w świecie boję się słuchać, boję się, że nie zrozumiem i zmarnuję czas, którego i tak mam mało bo pracuję na pełen etat, studiuję no i jeszcze takie językowe hobby… Ale chyba czas otworzyć uszy bardziej :)
Trzy lata to już czas na słuchanie. Jeśli nigdy nic dłuższego nie słuchałaś, to zacznij od materiałów, do których masz tekst. Dyktanda albo bajki są idealne na rozgrzewkę. Na głęboką wodę też warto. Nie ma czego się bać. Czasu nie zmarnujesz, bo po 10 minutach sama będziesz wiedziała, czy masz z tego jakąkolwiek radość. Daj znać jak Ci poszło i co wybrałaś. :)
Świetny temat. Osobiście słucham sporo podcastów na platformie P2 NRK w pracy. Abels Tårn i Ekko to moja ulubiona rozrywka. Doskonała jest także audycja Verdibørsen https://radio.nrk.no/serie/verdiboersen . Nie jestem tylko przekonany, że to tak na prawdę nauka.. Czasem i owszem, sprawdzę jakieś słówko, które się natrętnie powtarza, ale na moim, dość niskim poziomie, nie wydaje mi się żebym uczył się w ten sposób skutecznie. Za to jest to świetne narzędzie do osłuchiwania się z dialektami ;)
Ze swojej strony polecam też do słuchania audiobooki. Biblioteki są ich pełne. Właśnie przedzieram się przez Anna Karenina, której raczej bym nie ruszył z własnej woli po polsku ;) Jednolity lektor pozwala na szybsze przyzwyczajenie się i przez to łatwiejsze wyłapywanie słówek i konstrukcji.
Dzięki za świetny post. Znalazłem coś dla siebie!
Dzięki za audycję. Też chętnie posłuchamy. Jak już doszedłeś do poziomu, że Abels Tårn lub Ekko to rozrywka, to nic dziwnego, że nie traktujesz tego jako szczególnie skuteczną metodę nauki. ;) Teraz to już powtórka i tak jak mówisz osłuchiwanie się z dialektami. To też jest potrzebne, żeby nie zapominać znanych słów. Także nie taki chyba niski ten Twój poziom języka. :)
Osoby na faktycznie początkującym poziomie nie będą w stanie skupić się dłużej na słuchaniu tych audycji. Szybko się zniechęcą i uznają, że to za trudne. O słowniku już nie wspomnę, bo nie wiedzą, jak zapisać słowo ze słuchu.
Audiobooki – fantastyczna metoda. Jak się uczysz z Anny Kareniny? Śledzisz też tekst czy tylko słuchasz? Powtarzasz niektóre fragmenty, czy wolisz mieć przyjemność z ciągłości?
W temacie Kareniny słucham w kółko parę razy. Robie tak z tymi audiobookami, które mi podejdą. Sprawdzam te słówka które się powtarzają. Chciałbym robić jak mowisz: porównywać tekst z tym co słyszę, ale mam za mało czasu na to. A w pracy gdzie słucham audiobooków nie mam do tego możliwości. To zdecydowanie dawało by najlepsze efekty, choć trochę kłóci sie z ideą.
Widziałam, że jedna osoba juz wspomniała, ale ja słucham podcastów Karense Fosilien, które są wyraźne, idealne do nauki. Myślę, że są na poziomie A2/B1. Dla osób, które Karense nie znają, serdecznie polecam także jej kanał na Youtube’ie, gdzie porusza trudne zagadnienia dla osób uczacych sie norweskiego. Naprawdę wie, co mówi, gdyż od wielu lat jest nauczycielka w szkole językowej.
Bardzo dziekuję za tyle propozycji! Jesteście wspaniali, na pewno skorzystam z kilku z nich!
Dzięki za podzielenie się. :)
Bardzo Dziekuje, jestescie wspaniali, tyle pomocy i roznorodnosc temarom. Ja lubie czytac Ale w podrozy niestety Nie moge Flatemo bardzo sie Ciesze i bardzo Dziekuje ZA podrzucone materialy
Podcasty dla nauczycieli:
http://martinjohannessen.blogspot.no/p/podcast-rekk-opp-handa_12.html
https://soundcloud.com/nokutpodden
http://lektorlomsdalen.no/
O super! Dziękujemy raz jeszcze!
Powiem tylko tyle i mysle ze to wystarczy
JESTESCIE SWIETNI I WASZE WSKAZOWKI SA KLUCZOWE DO PRZYSWOJENIA JEZYKA NORWESKIEGO
Jezeli tylko ktos naprawde chce skorzystac z tych drogowskazow i wskazowek.
Pozdrawiam.
Ja rowniez dolaczam do podziekowan,na prawde super i wielkie dzieki👍🏻🙂
Juz wspomnialam na fb ,popieram wypowiedzi poprzednikow i polecam norsklærer Karense,swietne krotkie filmy do posluchania np w drodze do pracy w t-banie😆
https://podtail.com/podcast/pia-og-psyken/
swietne podcasty psychologiczne :)
Dzięki, już nam właśnie Klaudia poleciła. :)
Super- dzięki!!!
Mam pytanie. Z racji tego że sa r dialekty w Norwegii to jakiego uczymy się tu I w książkach?
Zależy z jakich książek korzystasz, ale pewnie jest to standard østnorsk. To nie jest dialekt, ale powszechna forma wymawiania słów zapisanych w bokmål.
Słyszałam że trudno jest się dogadać w Norwegii bo są dialekty może jakiś artykul o tym jak się dogadać; jakie są różnice itp? Bardzo czekam na takie coś :)
Już o tym napisaliśmy: Bokmål, nynorsk i norweskie dialekty.
dziekuje ze wspanialy post.
czy znajde gdzies w sieci stonke gdzie moge sluchac i patrzec na tekst? ksiazki, artykuly itp? dziekuje…
Np. Klar tale
A ja polecam również “På bærtur”, podcast stworzony przez nauczycielkę jęz. norweskiego z Bergen – na poziomie A1/A2. Na razie są tylko cztery odcinki (nowy pojawia się średnio co 2-3 miesiące), ale to aż dwie godziny słuchania. Pani Silje celowo mówi dość wolno i używa łatwego słownictwa, a także publikuje listę najważniejszych słów dla danego odcinka. Moim zdaniem bardzo dobre do słuchania na początek.
http://norsk-med-silje.com/podcast/
Bardzo dziękuję taka nauka jest przyjemnością i polecam znajomym NOCNĄ SOWĘ super.
Jeszcze raz wielkie dzięki.Jesteście wielcy.
Hej, a czy moglibyscie polecic podcast czy zrodlo, gdzie mozna sluchac tekstow, ale rowniez potem je przeczytac, zeby np uzywac jako dyktanda do cwiczenia pisowni ze sluchu?
Witam
Prześledziłem komentarze i znalazłem Klar tale do nauki słuchania z napisami, tylko jak włączyć napisy w sound cloud ? Chyba że chodzi o inna aplikacje ?
Blog wspaniały, wiedza ogromna a ćwiczenia bezcenne, już nie mogę się doczekać kolejnych kursów :)
polecam podcasty z Idą Fladen- mówi pięknym bokmalem :)
Ja mogę bardzo gorąco polecić TrueCrimePodden. Bardzo świetna podkasterka, ciekawe tematy, z pewnością bardzo się spodoba fanom kryminałów i choć nie jestem specem, całkiem dużo rozumiem. Polecam bardzo gorąco
Dzięki. Dla zainteresowanych, tu jest link do TrueCrimePodden:
https://podtail.com/no/podcast/truecrimepodden/
Mogę prosić o link do norweskich bajek.Tusen taak
Tak, jesteście wspaniali. Bardzo!
Dzięki, że jesteście! Osobiście bardzo lubię słuchać Mariusa Stangelanda w Spotify w jego cyklu Norsk For Beginners (https://open.spotify.com/episode/4vGzVQ48nDkzhL7swqPK8O?si=74e72c01269544e6). Historia, geografia i potrawy z Norwegii. Każdy podcast składa się z trzech części: -temat opisany w powolnym i wyraźnym Norweskim, – tłumaczenie po angielsku wraz ze słownictwem i na koniec jeszcze raz po norwesku tym razem w normalnym tempie.
Mam do polecenia dwie świetne serie podcastów dla osób, które są na poziomie A1-2 lub B1-2. Obie serie opowiadają o Norwegach i Norwegii, także oprócz warstwy językowej sporo dowiecie się na temat samego kraju, kultury i mieszkańcach.
Jak byłam na poziomie A1-A2 to zaczęłam słuchać podcastów Norsk med Camelie. Są one dostępne na Spotify. Camelie jest wesoła i zabawna i takie też są jej podcasty, mówi wolno i wyraźnie, powtarza na różne sposoby wypowiedziane kwestie. Po kilku przesłuchanych podcastach pojawia się blokada i trzeba zapłacić 10 zł miesięcznie, moim zdaniem przy tak jakościowych podcastach jest to w sumie jak za darmo.
Link: https://open.spotify.com/show/4vj78XgjpK0RoLR25OPcG3?si=2048e95b277f4203
Dla osób na poziomie A2- B2 polecam Norsk for Beginners oraz Lær norsk nå! tego samego autora. Każdy podcast stworzony jest w ten sam sposób: najpierw Marius mówi tekst wolno po norwesku, następnie po angielsku wraz z tłumaczeniem słówek i na końcu ponownie po norwesku, ale tym razem naturalnym tempem. Do każdego podcastu dostępna jest transkrypcja. Również dostępne na Spotify:
Lær norsk nå! https://open.spotify.com/show/6GWf9sFwRSFcGZMAeFPyvY?si=42cbf6e80629467c
Norsk for Beginners https://open.spotify.com/show/4SfBgxjXLwoVjtkHY1nCZb?si=d58b7ae465d34048
Super polecenia! Dzięki ogromne! Zaczynam naukę i szukam wszelkich sposobów na osłuchanie się. Rozważam nawet kurs językowy 1:1, ale nie wiem czy warto na etapie od zera. Spotify, za to, włączony ciągle, to można korzystać :D
A czy ktos poleca norweski podcast o filmach hollywodzkich? Jakos nic fajnego o kulturze i sztuce i filmach nie moge znalecz…