Dwa dobre norweskie seriale

Serial ma jedną przewagę nad filmem. Jeśli się już wciągniesz, to masz szansę na flow w nauce norweskiego. Chcesz zaryzykować?

Otaczanie się językiem jest niezwykle ważne. Oczywiście poza znaczną liczbą godzin norweskiego w otoczeniu, trzeba uczyć się z głową. Nie wystarczy bezmyślnie zerkać na film.

Na początku najlepiej robić pauzy i tłumaczyć kluczowe słowa. Warto zapisywać całe zwroty na fiszki. W serialach spotkasz się z językiem potocznym. Będziesz mógł zastosować to później w rozmowie, jeśli tylko poświęcisz chwilę na zapamiętywanie. Bo przecież na mówieniu najbardziej Ci zależy, prawda?

W serialu spotkasz się z różnymi dialektami. To normalne, że nie wszystkie przypadną Ci do gustu. Za to znajdziesz może chociaż jedną postać, która będzie dla Ciebie ciekawym wzorem do naśladowania. Staraj się powtarzać za nią na głos wybrane frazy.

Możesz nawet pójść krok dalej i ustawić swój komputer w tryb pełnej imersji. Będziesz potrzebować 3 okna przeglądarki. W pierwszym film, w drugim Lexin, a w trzecim – w zależności od Twojego poziomu zaawansowania – Bokmålsordboka lub Google Translate.

Nauka norweskiego przez seriale: Lexin, NRK, Translate

Na NRK wszystkie filmy i seriale są dostępne z napisami. Będą dużym ułatwieniem w wyszukaniu nowych słów w słowniku.

Każdy serial na początku wydaje się trudny w rozumieniu. Jeśli jednak przejdziesz przez ten trudny wstęp i poświęcisz czas na naukę, to w kolejnych odcinkach będzie Ci już łatwiej. Przyzwyczaisz się do aktorów, ich sposobu mówienia i zauważysz, że powtarzają te same zwroty.

Po obejrzeniu całości możesz wrócić do pierwszych epizodów i zobaczyć jak dużo z nich rozumiesz.

Co warto obejrzeć?

Nobel – fred for enhver pris

Nobel – nauka norweskiego przez seriale

Norwegia – kraj spokoju i dobrobytu. Nie z każdym porozmawiasz tu o wojnach, w które jest zaangażowana. Jednak Norwegowie nie bali się poruszyć tego trudnego tematu w najnowszej serii. Główny bohater wraca z Afganistanu do Oslo, jednak nie jest łatwo zamknąć wcześniejszy rozdział życia i zająć się życiem rodzinnym. Bardzo polecamy ten serial, ponieważ jest dobrze zrobiony i pozwala lepiej zrozumieć złożoność norweskiej polityki.

Dostępne za darmo na NRK: Nobel, episode 1.

Skam

Skam – norweskie seriale

Seria, która bije rekordy popularności w Norwegii i innych krajach skandynawskich. Skierowana do 15-latków, ale wiemy, że jeszcze chętniej oglądana przez ich rodziców. To świat, który wielu szokuje.

Zobaczysz tu życie nastolatków z dobrego liceum w Oslo, często tych lepiej sytuowanych, których rodzice zajmują się głównie zarabianiem pieniędzy zamiast rozmową z dziećmi. To życie wypełnione imprezami, ale także ich faktycznymi problemami. Często drobne szkolne skandale są dla nich końcem świata. Szwedzkie nastolatki podobno zazdroszczą rówieśnikom niezależności, za to Duńczycy kręcą już parodię Skamu.

Jeśli chciałbyś rozwinąć swój norweski o slang, jakim posługuje się dzisiejsza młodzież, nie znajdziesz lepszego źródła.

Dostępny za darmo na NRK: Skam, episode 1.


Jakie masz swoje sprawdzone sposoby nauki z seriali? Podziel się z innymi w komentarzu.