Norweskie seriale

W ostatnich latach powstało wiele interesujących norweskich seriali, które z przyjemnością możemy polecić do nauki norweskiego.

Chyba nikogo dzisiaj nie trzeba przekonywać, że nauka z seriali to dobry pomysł do rozwijania języka. Nie raz pisaliśmy, jak to robić, a dzisiaj przedstawiam gotową listę najciekawszych produkcji.

Twin

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Historia braci bliźniaków, która rozgrywa się na Lofotach. Film ogląda się bez pośpiechu, przy czym fabuła jest naprawdę wciągająca. Przyjemnie słucha się lokalnego dialektu. Jest też miejsce na to, by rozsmakować się widokiem tych popularnych wysp i to poza sezonem. Dla mnie to połączenie hygge i surowego norweskiego krajobrazu.

Heimebane

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Ta seria powinna być ciekawa dla fanów piłki nożnej, choć przypuszczam, że nie wszystkim spodoba się jej idea. No bo jak kobieta może zostać trenerem męskiej drużyny piłkarskiej? Proponuję obejrzeć. Na zachętę dodam, że akcja toczy się w przepięknej scenerii Sunnmøre, a główną rolę gra Ane Dahl Torp. Nie trzeba lubić piłki, żeby serial się spodobał.

22. juli

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Atak terrorystyczny, który miał miejsce w Oslo i na wyspie Utøya w 2011 roku poruszył wszystkich Norwegów. Podobnie jak wielu Polaków, my także byliśmy świadkami tych przejmujących wydarzeń. Ta krótka seria pokazuje, jak widziały to osoby, które były tego dnia w pracy: dziennikarze, policjanci, pracownicy medyczni. Polecam, bo to ważne historyczne wydarzenie.

Nobel

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Erling wraca do Oslo z misji w Afganistanie. Po jednym dniu w Norwegii dostaje wiadomość, która uświadamia mu, że wojna się wcale nie skończyła. Polecam, ponieważ serial jest bardzo dobrze zrobiony i pozwala lepiej zrozumieć złożoność norweskiej polityki. Nie przejmuj się, jeśli słownictwo w pierwszym epizodzie będzie trudne. To dobra okazja do nauki, a z każdym kolejnym odcinkiem będzie łatwiej.

Exit

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Mają pieniądze, karierę i rodziny. Mają wszystko, ale się nudzą. Szokująca seria oparta na prawdziwych historiach ze świata finansów w Oslo. Najpierw masz ochotę wyłączyć, bo to o zwykłej głupocie, ale później idziesz po popkorn, bo robi się z tego niezły dramat psychologiczny. Możesz założyć, że atmosfera filmu jest dość imprezowa. W 2021 pojawi się drugi sezon.

Dag

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na TV2 (płatne)

Dag Refsnes prowadzi terapię małżeńską, choć sam uważa, że ludzie powinni żyć w samotności. Nienawidzi spędzać czasu z innymi, poza jednym przyjacielem Benedictem, który walczy o swój związek. Jego życie zmienia się, kiedy za namową Marianne, wybiera się na randkę w ciemno.

Valkyrien

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

W podziemiach dawnej stacji metra Valkyrie plass powstaje nielegalna klinika medyczna. Prowadzi ją dwóch mężczyzn – sfrustrowany lekarz i entuzjasta teorii spiskowych. O serii pisaliśmy już wcześniej na blogu. Interesujące jest zobaczenie tych wszystkich tuneli i tajnych przejść w Oslo, do których nie mamy dostępu, a są tuż obok.

Lilyhammer

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na Netflix (płatne)

Były członek nowojorskiej mafii ukrywa się przed swoją przeszłością w Lillehammer. Poza gangsterskimi motywami, to przyjemna, lekka komedia i lekcja o norweskiej kulturze w małym mieście. W serialu jest mieszanka angielskiego i norweskiego. Dobrze oglądać z norweskimi napisami. Idealny jako pierwszy serial dla uczących się języka.

En natt

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Coś przyjemnego dla fanów romantycznych historii i zwykłych rozmów o życiu. Obserwujemy tu historię dwojga ludzi na ich pierwszej randce. Akcja toczy się na Grünerløkka w Oslo. Taka codzienność to bardzo dobry materiał do ćwiczeń języka.

Unge lovende

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Bohaterkami są trzy dziewczyny Elise, Alex i Nenne, które próbują zrealizować swoje marzenia. Akcja wszystkich czterech sezonów dzieje się głównie w Oslo. To kolejny lekki serial do oswajania się z językiem. Pewnym wyzwaniem może być dialekt z Sandnes, którym posługuje się Alex.

Skam

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

To klasyka, którą trzeba zobaczyć. Seria biła rekordy popularności na całym świecie i znalazła swoje odpowiedniki w innych krajach (np: Skam NL, Skam France, Skam Italia, Skam Austin). Zobaczysz tu styl życia norweskich licealistów z Frogner w Oslo. Dla wielu to szokujące, bo za dużo w nim pieniędzy, sexu i wolności. Zapewniam, że każdy kolejny sezon jest coraz lepszy, a młodzież dojrzalsza. Spotkasz się tu ze slangiem, którego nie nauczysz się z podręczników, dialektem z Bergen oraz całą różnorodnością jaka wystepuje w Oslo.

Lykkeland

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Opowieść o ludziach ze Stavanger i okolic, którzy przechodzą rewolucję wraz z rozpoczęciem wydobywania ropy w 1969 roku. Pole naftowe Ekofisk było w swoim czasie największym odkrytym złożem podmorskim na świecie. Eksplatowane jest do dziś.

Monster

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Policjantka Hedda wraca na północ, żeby wieść spokojniejsze życie. W tym samym czasie młoda dziewczyna znika bez wieści, a jej chłopak zostaje znaleziony martwy. Jeśli masz ochotę na norweskie zagadki kryminalne, to ten dramat przypadnie Ci do gustu. Mroźny Finnmark, mgły oraz zdjęcia zaraz po zachodzie słońca podkręcają mroczną atmosferę.

Okkupert

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na Viaplay (płatne)

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Norwegia zapowiada rezygnację z wydobycia ropy naftowej na rzecz ekologicznych źródeł, co grozi wybuchem światowego kryzysu energetycznego. Rosja dokonuje napaści na Norwegię przy milczącym przyzwoleniu Unii Europejskiej.

Kampen om tungtvannet

Dag (2010) on IMDb | Obejrzyj na NRK

Jedenastu żołnierzy bierze udział w jednej z najważniejszych akcji sabotażowych na norweskiej ziemi podczas II wojny światowej. Bitwa o ciężką wodę rozgrywa się w zimowym Rjukan i oparta jest na faktach.


Czy czegoś zabrakło w tym zestawieniu? Który serial jest Twoim faworytem? Zapraszam do komentarzy.


Autor:

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, sprawdź jeszcze:
Norweskie filmy