Valkyrien

Gdy jeździliśmy metrem do pracy, zdarzało nam się widywać ekipę filmową w tunelu, tuż przed stacją Majorstuen. Nie mieliśmy wtedy pojęcia, że w podziemiach Oslo działa nielegalna klinika medyczna.

Valkyrie plass stasjon 1963 Nocna Sowa
Wejście do stacji metra Valkyrien i aktualna siedziba Nocnej Sowy: Valkyriegata 13A, na zdjęciu z 1963 roku. ;-)

Masz ochotę poznać szczegóły jej funkcjonowania? Całą tajemnicę poznasz w nowym serialu Valkyrien, pierwszy sezon jest już dostępny na stronie NRK.

Wszyscy, których fascynują podziemia Oslo powinni być zadowoleni. Także Ci, którzy chcą spojrzeć na znane miejsca, albo te które wkrótce odwiedzą. Ciekawą recenzję filmu znajdziesz tu: Jak Oslo stanęło w obliczu zagłady.

Uprzedzę, żebyś nie miał zbyt wygórowanych oczekiwań do samej fabuły. Naszym zdaniem końcówka wypada trochę słabiej w porównaniu z niezłym początkiem. Za to bez wątpienia jest to genialny materiał do nauki języka. Zdjęcia są ładne. Akcja jest żywa. Nie będziesz się nudzić.

Jak zawsze polecamy oglądać oryginał z norweskimi napisami i zatrzymywać na nowych wyrażeniach. To dobra okazja do kolejnego zetknięcia z różnymi dialektami oraz przećwiczenia østnorsk, którego prawdopodobnie się uczysz.

Na zachętę kilka ciekawych słów z filmu.

en skyggeøkonomi
gospodarka cienia, szara strefa
en lekkasje
przeciek
et opprør
zamieszki, rozruchy
et strømbrudd
przerwanie prądu
fingeravtrykk
odciski palców
å gå tørrskodd
przejść suchą stopą

Widziałeś już ten serial? Napisz jedno słowo z filmu, które Ci się spodobało. Może być proste.