Bezcelowość porównywania się do innych

Częstym powodem niezadowolenia ze swoich postępów językowych jest porównywanie się do innych osób.

Załóżmy, że zauważasz na Facebooku, że Twój stary znajomy zna już cztery języki obce. Tobie nie udało się tego osiągnąć w ostatnich latach. Spotykasz obcokrajowca, który mówi, że opanował norweski w cztery miesiące. Zastanawiasz się, czy ma jakąś świetną metodę, której Ty nie znasz, albo czy jest bardziej od Ciebie utalentowany. Spotykasz kolegę, z którym zaczynałeś naukę języka i dowiadujesz się, że jest teraz w grupie o wyższym poziomie niż Ty. Od razu przychodzi Ci do głowy, że byłeś za mało pracowity.

Czerpanie pomysłów na efektywne metody nauki lub rozmowa z osobami, które uczą się skutecznie może być czasem wartościowa. Zawsze warto szukać autorytetów.

Jeśli jednak mówimy o porównaniach, to niestety nie prowadzą one do niczego dobrego. Zwykle sprowadza się to do wyliczeń ile czasu zajęła komuś nauka i kto będzie pierwszy w tym wyścigu.

Kiedy usłyszysz, że znajomy “przerobił” już połowę książki, którą Ty dopiero zaczynasz, to oczywiście utwierdzasz się w przekonaniu, że jest lepszy i szybciej opanuje język.

Tylko, że takie porównania nie mają sensu, bo nie masz wszystkich informacji na temat nauki drugiej osoby. Nie wiesz:

  • czy wnikliwie wykonuje ćwiczenia z książki,
  • czy stara się zapamiętać jak najwięcej materiału i robi powtórki,
  • czy wykonuje dodatkowe zadania,
  • jaki jest jej cel językowy, ani motywacja (może właśnie wprowadza nawyk codziennej nauki – i to nie po raz pierwszy),
  • ile czasu faktycznie poświęca na naukę, ani jak długo zamierza w tym wytrwać,
  • jakie ma wcześniejsze doświadczenia z nauką języków i czy ma wypracowane metody,
  • czy w czasie gdy ten ktoś jedynie się uczył, Ty robiłeś naprawdę ważne rzeczy w swoim życiu.

Trudno oceniać czy druga osoba rzeczywiście uczy się szybciej, jeśli nie znamy całej historii tej osoby. Zwykle nie wiesz jak wyglądały jej pierwsze doświadczenia z nauką języka. Ale też nie musisz tego wiedzieć. Jesteście kompletnie innymi ludźmi.

Jedyną rzeczą na jakiej powinniśmy się koncentrować, to my sami. Starać się być lepszym od siebie samego sprzed miesiąca. Cieszyć się postępami. Odkrywać coraz przyjemniejsze sposoby nauki.

To daje szybsze efekty niż oglądanie się na innych. Rób konsekwentnie to, co do tej pory i naucz się z tego cieszyć.