Jaki jest Twój cel?

Przyjechałeś do Norwegii. Znalazłeś pierwszą pracę. Dogadujesz się po angielsku, ale wiesz, że to za mało. Twoim celem jest teraz “nauczyć się norweskiego,” ale czy to jest dobry cel?

Cel, strategia, taktyki

To nie jest tylko artykuł, ale też ćwiczenie dla Ciebie. Jeśli nie masz teraz czasu, wróć do niego wieczorem. Jest krótkie i pomoże Ci z nową energią podejść do nauki języka.

Weź kartkę lub notatnik i odpowiedz w nim na trzy pytania:

  1. Jaki jest Twój cel?
  2. Jaką masz strategię (plan), żeby go osiągnąć?
  3. Jakie taktyki (metody) stosujesz w swojej strategii?

Poniżej przeanalizujemy każde z tych pytań, ale najpierw samemu na nie odpowiedz.

Cel

Wiele osób definiuje swój cel tak:

Chcę się nauczyć języka.

Jeśli też udzieliłeś takiej odpowiedzi to muszę Cię zmartwić, bo taki cel jest z góry skazany na niepowodzenie.

Nauka nie jest czymś, co możesz skończyć lub osiągnąć. Jest procesem, nastawieniem do życia i sposobem samorealizacji.

Dlatego proponuję, żeby przeformułować cel tak:

Chcę uczyć się języka.

Drobna zmiana w jednym słowie, która diametralnie zmienia sposób myślenia.

Gdy decydujesz się na “uczenie się,” czas staje po Twojej stronie. Nie stawiasz przed sobą nierealnych wyzwań (“2–3 miesiące”), tylko otwierasz się na ciągły rozwój i akceptujesz fakt, że nauka nigdy nie musi się kończyć.

Strategia

Będę się codziennie uczyć – a potem przychodzi codzienność: praca, dzieci, gotowanie, a rano trzeba znów wcześnie wstać.

Wiem, rozumiem – życie samo w sobie zabiera dużo czasu. Dlatego odpowiednie zdefiniowanie Twojego celu jest tak ważne, bo dopiero wtedy możesz obrać odpowiednią strategię.

Jeśli chcesz się uczyć, rozwijać i “iść do przodu,” najlepszą strategią będzie dla Ciebie kaizen.

Kaizen (改善) to japońskie określenie, które oznacza “zmianę na lepsze.” W szerszym znaczeniu są to czynności, które prowadzą do ciągłego doskonalenia się i rozwoju.

Twoim celem jest nauka, Twoją strategią jest więc codzienna zmiana na lepsze. Może to być drobna zmiana – jedno nowe słowo, które pomoże Ci lepiej zrozumieć się z kolegą z pracy. Albo możesz wyeliminować błąd gramatyczny, który popełniasz, gdy mówisz za szybko.

Czasem “codzienna nauka” może być przytłaczająca. Łatwo zarzucić sobie zbyt wysokie tempo, a później ledwo się z nim wyrabiać. Potem są wyrzuty sumienia i obwinianie się za brak czasu albo zmęczenie.

Dlatego kaizen jest tak ważne. Zrób coś małego każdego dnia – coś, co Cię rozwija i sprawia, że jesteś lepszy. W ten sposób wypracujesz nawyk uczenia się, który pomoże Ci we wszystkich dziedzinach Twojego życia, nie tylko w języku.

Taktyki

Taktyki to wszystkie metody, które pomagają Ci w realizowaniu swojej strategii. Twoja odpowiedź mogła być podobna do tej listy:

Nie ma złych metod – każdy jest inny – ale zdarza się złe nastawienie do ich realizowania.

Czasem, możesz się złapać na myśleniu: po co uczę się fonetyki, powinienem uczyć się gramatyki, albo po co mi gramatyka, skoro znam za mało słów.

W nauce języka ważne jest wszystko: gramatyka, słownictwo, wymowa, rozumienie ze słuchu, ortografia i logika. Nie da się robić wszystkiego w jednym momencie. Dlatego nie ma co robić sobie wyrzutów, że rozwijając jedno zagadnienie, pomijasz inne. Pamiętaj o kaizen – ważne, że idziesz do przodu i rozwijasz się.

Co dalej?

Jeśli na początku założyłeś, że chcesz “nauczyć się norweskiego” to mam jeszcze do Ciebie jedno pytanie.

Co zrobisz, gdy osiągniesz ten cel?

Gdy poznasz norweski, gdy poczujesz się swobodnie, gdy zdobędziesz lepszą pracę, jaki będzie Twój kolejny cel?